Finał Dnia Sąsiada 2022 - przyjdź i podziel się swoim doświadczeniem!
Organizowałeś/aś w tym roku Dzień Sąsiada lub inne sąsiedzkie wydarzenie? Chcesz posłuchać innych i podzielić się swoim doświadczeniem lokalnego działania? 29 czerwca w Służewskim Domu Kultury spotkajmy się na Finale Dnia Sąsiada.
8 tygodni, ponad 60 wydarzeń w całej Warszawie, tysiące sąsiadów i sąsiadek. To skrótowy bilans tegorocznych warszawskich obchodów Dnia Sąsiada. To siła pomysłów, energii i zaangażowania sąsiadów i sąsiadek, organizacji pozarządowych i instytucji, którzy w ostatnich tygodniach organizowali lokalnie pikniki, garażówki, potańcówki, spacery.
Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie. Chodzi w nim o wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. W ramach świętowania można spotkać się przy wspólnym stole, razem zadbać o osiedlową zieleń czy zorganizować sąsiedzką wyprzedaż garażową.
Udany powrót
W Warszawie obchody Dnia Sąsiada trwają w tym roku od początku maja do końca czerwca. Do akcji od samego początku włączyli się nie tylko mieszkańcy i mieszkanki, ale i lokalne instytucje i organizacje. Pomysłów na sąsiedzkie świętowanie było niemal tyle co samych wydarzeń, ale idea wspólnego spotkania i poznania się przyświecała wszystkim wydarzeniom.
Pomimo obaw związanych z 2-letnią covidową przerwą, frekwencja dopisała. Najwięcej było pikników sąsiedzkich, między blokami, w parkach czy na osiedlowych skwerkach. Ale mieszkańcy świętowali także i w inny, czasem zaskakujący sposób. Na Targówku integrowała m.in. potańcówka w domu kultury i warsztaty sąsiedzkie w bibliotekach. Na Mokotowie sąsiedzi wspólnie śpiewali na podwórkach i spotkali się na mokotówkach, czyli lokalnych wyprzedażach garażowych. Na Ochocie koncert były m.in. wymiana książek i koncert. Na Żoliborzu sąsiedzi spotkali się przy wspólnym śniadaniu oraz… plażowaniu.
Dla tych, którzy lubią działać na ostatnią chwilę, istnieje jeszcze możliwość dołączenia do obchodów. Podpowiedzi jak zorganizować sąsiedzkie spotkania znajdą na stronie tegorocznych obchodów Dnia Sąsiada lub u Fundacji Grupa w Działaniu (fundacja@grupawdzialaniu.pl)
Organizacje dla sąsiadów i z sąsiadami
Jak co roku w obchody Dnia Sąsiady włączyły się warszawskie organizacje pozarządowe.
Na Woli MAL Kotłownia prowadzony przez Fundację Hereditas swoim piknikiem 7 maja otworzył tegoroczne warszawskie świętowanie. 24 czerwca raz jeszcze uczci Dzień Sąsiada, tym razem w formie letniego pikniku partnerstwa lokalnego PLUM. Coroczny już Dzień Sąsiada na Miłej zorganizowało także Stowarzyszenie Jeden Muranów.
Na Mokotowie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Miasto Ogród Sadyba zaproponowało 3-dniowy Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2022. Sąsiedzi integrowali się podczas m.in. sąsiedzkich koncertów, planszówek, jogi czy międzypokoleniowych warsztatów.
Na Pradze-Północ sąsiedzkim "Festiwalem Inżynierów" swoją działalność zainaugurowało Stowarzyszenie Stacja Praga, a na Pradze-Południe Fundacja Splot Społeczny otworzyła z sąsiad(k)ami Dzielnię Saska Kępa.
A to tylko nieliczne przykłady inicjatyw organizacji pozarządowych w tej edycji obchodów.
Spotkajmy się 29 czerwca w Służewskim Domu Kultury
W środę 29 czerwca o godz. 18:00 spotykamy się w Służewskim Domu Kultury (J. S. Bacha 15, okolice stacji metra Służew) by wspólnie porozmawiać o sukcesach i wyzwaniach związanych z organizowaniem sąsiedzkich spotkań.
Szczególnie zapraszamy organizatorów i organizatorki tegorocznych Dni Sąsiada - mieszkańców, organizacje, instytucje, grupy nieformalne.
Na spotkanie zapraszają koordynatorzy kampanii Dnia Sąsiada - Urząd m.st. Warszawy wraz z Fundacją Kulturotwórczą GRUPA W DZIAŁANIU, którzy przez ostatnie dwa miesiące wspierali organizatorów Dnia Sąsiada i prowadzili ogólnomiejską mapę wydarzeń.
Więcej informacji o tegorocznych obchodach Dnia Sąsiada znajdziesz na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/dzien-sasiada-2022
Z sąsiad(k)ami przez cały rok
Następne obchody Dnia Sąsiada za rok, ale okazji do sąsiedzkiej integracji będzie w tym roku więcej. Na jesieni czeka nas Festiwal Miejsc Aktywności Lokalnej, a w grudniu Podwórkowe Gwiazdki.
Na co dzień zaś wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą korzystać z ponad 100 Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL) dostępnych we wszystkich 18 dzielnicach. W MAL-ach można wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach czy warsztatach, a także samemu zorganizować tam sąsiedzkie wydarzenie czy akcję. Więcej informacji na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/mal
Dołącz do społeczności aktywnych sąsiadów i sąsiadek. Polub profil Warszawa Sąsiedzka na Facebooku.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy