Filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach w programie WATCH DOCS
Tegoroczna odsłona WATCH DOCS to świetna okazja, by zapoznać się z dokumentami naprawdę dużego kalibru, prezentowanymi na najważniejszych światowych festiwalach.
W Konkursie Głównym pokażemy m.in. trzy filmy z programu tegorocznego festiwalu w Wenecji:
• „Rozdzielonych” / “Separated”: najnowszy film legendy amerykańskiego kina – Errola Morrisa (Oscar 2004);
• „Młodość (Powrót do domu)” / “Youth (Homecoming)” Wang Binga, najsłynniejsze obecnie chińskiego autora dokumentu, którego niepowtarzalny styl znalazł uznanie krytyki na całym świecie
• „Peaches Goes Bananas” w reżyserii Marie Rosier – portret feministycznej ikony elektro-punka.
Z kolei w Zielonym Konkursie będzie można zobaczyć:
• nowy film Luca Jacqueta „Antarktyda wzywa” / “Antarctica Calling” – sequel oscarowego „Marszu pingwinów” z 2016 roku, czyli oszałamiający wizualnie zapis powrotu reżysera na biegun
• hipnotyczny brazylijski obraz „Niebo spadło na ziemię” / “The Falling Sky” – obfitujący w transowe rytuały zapis zmagań amazońskich szamanów z drapieżną cywilizacją białego człowieka (premiera na tegorocznym festiwalu w Cannes).
Poza konkursem pojawi się palestyński kandydat do Oscara – „Strefa zero’ / “From Ground Zero” – kolektywny, hybrydowy obraz ukazujący od wewnątrz sytuację w Strefie Gazy (premiera na Toronto International Film Festival).
W poświęconej w tym roku Rumunii sekcji Dokument Wielkiego Formatu będziemy mieli okazję zaprezentować polską prapremierę nowego dokumentu ulubieńca festiwalowej publiczności: „Pocztówki z Utopii” / “Eight Postcards From Utopia” w reżyserii Radu Jude (premiera na tegorocznym festiwalu w Locarno) oraz unikalny, pod każdym względem, dokument, którego operatorem był Wadim Jusow (autor zdjęć do „Solaris” Tarkowskiego), nakręcony… w Kosmosie: „Poza czasem” / “Out of the Present” Andreia Ujicy.
Filmy o Ukrainie na WATCH DOCS
Przez ostatnie kilka lat zdążyliśmy już przyzwyczaić widzów do tego, że jednym z wiodących tematów WATCH DOCS jest wojna w Ukrainie.
Warto przypomnieć, że film, który w ubiegłym roku zdobył główną nagrodę na naszym festiwalu, „20 dni w Mariupolu”, trzy miesiące później został uhonorowany Oscarem.
Wśród ukraińskich filmów prezentowanych w tym roku na WATCH DOCS znalazł się przede wszystkim pierwszy eksperymentalny obraz poświęcony wojnie, w którym dźwięk odgrywa równie ważną rolę jak obraz: „Przechwycone” / ”Intercepted” w reż. Oksany Karpovych (premiera: Berlinale).
Dwie kolejne ukraińskie produkcje to filmy, w których wojna jest obecna, ale nie stanowi głównego tematu. Prezentowane w Konkursie Nowe Filmy Polskie „Kwiaty Ukrainy” Adeliny Borets to anarchiczna komedia czasów wojny, śledząca na przestrzeni lat losy mocno nietypowej rodziny zamieszkującej jedyną w swoim rodzaju oazę pośród kijowskich blokowisk. Tymczasem „Zinema. Kino na wojnie” / ”Zinema” to bezlitosna wiwisekcja propagandowego rosyjskiego kina, które karmiło poddanych Putina pogardą i nienawiścią do wszystkich, którzy próbowali wyrwać się z orbity Kremla.
Filmy ukraińskie będą prezentowane na festiwalu we współpracy z miesięcznikiem „Nowa Polszcza” i Centrum Dialogu im. Juliusza Mierosławskiego.
Oprócz nich w programie WATCH DOCS znalazł się jeszcze jeden film poświęcony Ukrainie – tyle, że produkcji holenderskiej. Wstrząsający „Decydujący moment” / ”Eddy’s War” bez cenzury ukazuje kulisy pracy fotoreportera, z narażeniem życia polującego na idealny kadr, który stanie się symbolem tej okrutnej wojny. Partnerem pokazu oraz wizyty reżysera na festiwalu jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie.
VR na WATCH DOCS
W tym roku po raz pierwszy programowi filmowemu towarzyszyć będzie sekcja VR Światy rozszerzone. W warszawskim TR zaprezentowanych zostanie wybór pięciu społecznie zaangażowanych doświadczeń, docenionych na największych europejskich festiwalach.
W każdym z tych utworów możliwość swobodnego eksplorowania rzeczywistości pozwala, z otwartością i empatią, przyjąć perspektywę bohaterów. Prezentowane prace dowodzą, że nowe technologie nie są dla branży filmowej już tylko gadżeciarskim dodatkiem, lecz stanowią zaproszenie do pogłębionej refleksji nad problemami współczesnego świata.
Organizator MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa, Unia Europejska (Kreatywna Europa – MEDIA), Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, USAID, Dexis, Open Society Foundations
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka