27 sierpnia 2011 roku w miejscowości Machary w gminie Piecki został zorganizowany festyn wiejski pod hasłem „Macharska biesiada na zakończenie wakacji. Razem: bezpiecznie, zdrowo i ekologicznie na Warmii i Mazurach”. W festynie wzięli udział okoliczni mieszkańcy oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele samorządów powiatu mrągowskiego i gminy Piecki oraz organizacji pozarządowych – sieci ATOM.
W festynie w Macharach wzięli udział starosta mrągowski Bogdan Kurta, przewodniczący rady powiatu mrągowskiego Stanisław Bułajewski. Powiat mrągowski ufundował gadżety oraz nagrody albumowe dla uczestników konkursów organizowanych w ramach festynu. Stanisław Bułajewski dla zwycięskiej drużyny w meczu „Tatusiowie kontra dzieci” ufundował nagrodę specjalną w postaci urządzenia wielofunkcyjnego. Puchary dla drużyn ufundowała Maria Jarczewska – radna powiatu mrągowskiego. Przewodniczący rady gminy Piecki ufundował napoje dla dzieci. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach sfinansował zakup kiełbasek, chleba i napojów. Stowarzyszenie SEEiK przygotowało, wspólnie z Katarzyną Cieplińską z sieci organizacji młodzieżowych województwa warmińsko-mazurskiego ATOMY gry, zabawy i konkursy – układanie różnych figur z balonów, konkurs plastyczny na rysunek przedstawiający wieś Machary, konkurs piosenki, dorośli bawili się w konkursie na najlepsze podanie do żony o wieczorne wyjście z kumplami, młodzi rysowali portrety kolegów, aby rodem z dzikiego zachodu poszukiwać ich do dalszej wspólnej zabawy, rzucano również do celu ziemniakiem w kaloszy. SEEiK przygotował również drobne nagrody dla uczestników. Były tańce, muzyka w wykonaniu Rafała Deptuły, Michała Kordka, Bartka Mroza, oprawę muzyczną zapewniał Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach. Ochotnicza Straż Pożarna z Nawiad zapewniła ochronę na festynie.
Największą atrakcją był jednak mecz rozegrany pomiędzy tatusiami a dziećmi z Machar. Zwycięską drużyną okazała się ekipa dzieciaków. Puchary od Pani Marii Jarczewskiej wręczał przewodniczący rady gminy Piecki Andrzej Brodzik w asyście Eweliny Samsel – radnej i działaczki społecznej oraz Stanisława Bułajewskiego, przewodniczącego rady powiatu mrągowskiego.
Dyplomy za udział w meczu i konkursach oraz plakaty opracowała i wydrukowała nieodpłatnie Firma Handlowo – Usługowa „Professional – Tourist – Consulting” PTC Anna Madrak z Mrągowa, która ufundowała również drobne gadżety.
Zainteresowaniem cieszył się również występ zespołu ludowego z Machar, w którym śpiewają ubrane w tradycyjne stroje trzy seniorki.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia i wodzirejem tłumu była Ewelina Samsel, radna z miejscowości Machary. To ona przygotowała dzieci do skeczy, które były prezentowane za specjalnie do tego celu wykonaną własnymi siłami sceną, zapewniła atrakcję w postaci dmuchanej zjeżdżalni oraz doglądała wszystkiego, aby było super dla małych i dużych pociech. Międzyczasie imprezę i konkursy prowadził Marcin Łupkowski z SEEiK
Festynowi towarzyszyła wystawa, którą Stowarzyszenie SEEiK wspólnie z mieszkańcami otworzyli w świetlicy wiejskiej. Wystawa dotyczyła działań w trakcie projektów młodzieżowych, realizowanych z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach Programu Młodzież w Działaniu, „Despite the differences we are the same” oraz „Dialog-dyskusja-zrozumienie różnorodności kultur żyjących obok nas”, a także prace uczestników trzech edycji konkursu Heschela i wystawę z obozu Auschwitz-Birkenau. Była również wystawa dotyczącą ekologii - drzewa miasta Mrągowa.
Razem – hasło główne biesiady zostało zrealizowane dzięki otwartości i pomocy wielu ludzi. Czyli można działać lokalnie, jeżeli się chce. A najważniejsze jest to, aby nasza mazurska wieś i jej mieszkańcy integrowali się między sobą.
Patronat medialny nad festynem objęło czasopismo Zapiski Mazurskie.
Źródło: Stowarzyszenie SEEIK