Nic o nas bez nas – takie motto mogłoby przyświecać pierwszej edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe, organizowanego przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera oraz praskie organizacje pozarządowe.
Jak mówi dyrektor Teatru Powszechnego, Paweł Łysak: „Nastąpiły takie czasy, kiedy rozwój miast i państw coraz mniej liczy się wskaźnikami pieniężnymi, a coraz częściej zaczyna się liczyć zadowolenie mieszkańców, właśnie szczęśliwość. Pomysłem na festiwal jest rozmowa o tych wartościach, ideach, o wspólnocie, demokracji i wizji przyszłości”.
Program festiwalu dotyczyć będzie trzech głównych tematów – rewitalizacji, różnorodności kulturowej, a także uczestnictwa. Ideą wydarzenia nie jest jednak krytyka sytuacji, tylko pozytywna współpraca i szukanie możliwości dialogu, które zamienią się w konkretne rozwiązania zastanych problemów.
Część rewitalizacyjna związana będzie zarówno z działaniami na rzecz ekologii, jak również debatami dotyczącymi oddolnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i mikroprzedsiębiorczych, które pomogą wyzwolić potencjał tkwiący w lokalnej społeczności.
Segment różnorodności kulturowej podejmie temat migracji i kwestii włączania uchodźców w wybranych miastach Europy w działania społeczne.
Z kolei część uczestnictwa i spójności społecznej dotyczyć będzie budowy dumy i przynależności do społeczności lokalnej oraz wspierania prorozwojowej aktywności społecznej. Ważnym tego elementem będzie program „Projekty podwórkowe”, w którym do wygrania będą mikrogranty.
Paweł Łysak wyjaśnia: „Te wszystkie działania, oprócz dużych, artystycznych, mają też na celu współpracę ze zwykłymi mieszkańcami. W tym roku chcemy to bardziej rozszerzyć, dlatego otwieramy konkurs na mikrogranty (dziesięć o wartości 5 000 zł każdy – dop. JD), do których mogą się zgłaszać małe organizacje, czy twórcy ze swoimi pomysłami, które będą realizować w lipcu”.
„Zależy nam nie tylko na tym, żeby podzielić się sztuką z mieszkańcami Pragi, ale też ich samych zaangażować w tworzenie sztuki i budowanie oferty festiwalu”, dodaje wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.
Podsumowuje Paweł Łysak: „Tak też rozumiem Program Rewitalizacji Pragi, że on musi się odbyć naszymi rękami i wszyscy powinni mieć prawo do swojego głosu”.
Wszystko to ma na celu pomoc w realizacji Programu Rewitalizacji, którego założeniem jest znaczna poprawa wyglądu Warszawy oraz rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki, a także integracja i wsparcie mieszkańców miasta.
Kultura i zieleń opanują Pragę
Wśród zaplanowanych wydarzeń uwagę zwracają przede wszystkim spektakle teatralne, wśród których nie zabraknie przedstawień przygotowanych przez teatry zagraniczne – z Berlina, Paryża, Bolonii i Antwerpii.
Festiwal obfitować będzie również w koncerty, między innymi już 14 maja na dziedzińcu Teatru Powszechnego wystąpi Wiedeńska Orkiestra Warzywna, której członkowie grają na instrumentach wykonanych z warzyw.
Tydzień później, 22 maja, rozpoczęta zostanie wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego, Goethe Institut, Fundacji Strefa WolnoSłowa i mieszkańców Pragi, czyli Ogród Powszechny.
Mówi Alicja Borkowska, przedstawicielka Strefy WolnoSłowej: „Ogród Powszechny ma być przestrzenią warsztatową do uprawy roślin, jak również bazą do stworzenia całej sieci ogrodów społecznościowych na Pradze. Będzie się tu można wymieniać doświadczeniami związanymi z uprawą roślin: są one jednak tylko pretekstem do stworzenia przestrzeni, w której znajdzie się miejsce na dyskusje, przełamywanie schematów i wypracowywanie nowych praktyk życia we wspólnocie”.
W zamyśle wydarzenie pełne interdyscyplinarnych dziedzin sztuki – literatury, muzyki, filmu, sztuk plastycznych – ma znieść podział na estradę i widownię, a tym samym stworzyć forum społecznościowe.
Oprócz tych wszystkich wydarzeń, w czasie trwania Festiwalu Miasto Sztuki odbywać się będą cykliczne debaty, warsztaty, spotkania i inne imprezy towarzyszące.
Jak mówi Paweł Łysak: „Długofalowym celem jest to, by miasto było szczęśliwe. To znaczy, żeby ocalić tożsamość Pragi, aby rozwijać to, co jest cenne, nie zapominać o historii i patrzeć z optymizmem w przyszłość. Ważne jest dla mnie zbudowanie wspólnoty mieszkańców tej dzielnicy”.
Miasto Szczęśliwe ma być zaledwie początkiem – kamykiem, który rzucony, zmieni się w lawinę. Jednak lawinę, która zamiast niszczyć zbuduje nową, lepszą przestrzeń w Warszawie: dla mieszkańców Pragi. I dla nas wszystkich.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23