Festiwal o kobietach, bohaterkach dnia codziennego, znanych i tych zapomnianych lub przemilczanych. Wystawy, spotkania, koncerty i spektakle w ramach Festiwalu Bohaterek będą odbywać się między 30 września a 12 października 2024 r.
Na 30 września i 1 października zaplanowano pokazy premierowe monodramu „Ocalone”, na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej i w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą Powstania Warszawskiego spektakl przypomina historię Zieleniaka na Ochocie i gehenny przetrzymywanych tam kobiet i dziewczynek. Więcej informacji na temat wydarzenia i kolejnych pokazów znajduje się na stronie: dsh.waw.pl.
Kolejnego dnia, 2 października, w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż wystawy „Reporterki”. Jej autorką jest Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, która sportretowała 20 wyjątkowych kobiet m.in. Hannę Krall, Małgorzatę Szejnert, Magdalenę Grzebałkowską, Ewę Winnicką i Olgę Gitkiewicz. Wystawa potrwa do 12 października.
Z kolei 3 października w DSH odbędzie się debata „Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii”. Będzie to przyczynek do dyskusji na temat roli kobiet w przebiegu przemian demokratycznych w drugiej połowie XX wieku: polskiej transformacji systemowej i drodze do włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej, a także wpływu kobiet na kształtowanie wartości, które powszechnie uważane są za wspólne dla całej Europy i demokratycznego świata. Debatę poprowadzi Anna Kowalczyk – dziennikarka, pisarka i aktywistka.
Dzień później, 4 października, zaplanowano spotkanie połączone z degustacją kulinarną. Dziennikarka Katarzyna Bosacka opowie o początkach trendu zero waste i pokaże, co można przygotować z kuchennych resztek.
Koncerty i spotkania
6 października w Domu Spotkań z Historią zabrzmi muzyka. Będzie można usłyszeć koncert pt. „(NIE)CÓRKI”. To najnowszy projekt muzyczny Poldowski String Quartet z udziałem fagocistki Alicji Kieruzalskiej i mezzosopranistki Agaty Schmidt. Projekt „(NIE)CÓRKI” przybliża twórczość Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski – córek dwóch wielkich kompozytorów, którym udało się wyjść z cienia ojców.
Natomiast 8 października odbędzie się spotkanie z Joanną Rajkowską i będzie dotyczyło najnowszych prac artystki. A dzień później zaplanowano spotkanie z Anną Przedpełską-Trzeciakowską – tłumaczką, uczestniczką Powstania Warszawskiego i działaczką opozycyjną.
Pełny program festiwalu znajduje się na stronie: dsh.waw.pl.
Festiwal organizowany jest przez Dom Spotkań z Historią i odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego i Warszawskiej Rady Kobiet.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy