Pracownia kreatywnego rzemiosła FabLab powered by Orange przenosi się ze Śródmieścia do Centrum Kreatywności Targowa. Mieszkańcy Warszawy mogą tu bezpłatnie realizować swoje marzenia dzięki wykorzystaniu takich urządzeń, jak drukarki 3D czy plotery laserowe.
FabLab powered by Orange to miejsce stworzone w Warszawie przez Stowarzyszenie Robisz.to oraz Fundację Orange. W pracowni mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie realizować własne projekty i pomysły przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii oraz wiedzy profesjonalnych trenerów. Do ich dyspozycji zostały oddane m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Warsztaty prowadzą profesjonalni trenerzy i edukatorzy.
Ze względu na pandemię większość warsztatów odbywa się online. Pracownia jest otwarta dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia. – W nowym miejscu będziemy działać nie mniej intensywnie niż do tej pory, zapraszając także osoby i grupy, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują nowych umiejętności dla polepszenia tej sytuacji – mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.
Od 2017 roku z bezpłatnych działań w FabLab powered by Orange w Warszawie skorzystało ponad 4100 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, kaski na rower, protezy dłoni w druku 3d, interaktywne lampy, uszyli plecaki i piórniki, nauczyli się modelowania i druku 3d, czy podstaw stolarki. Zrealizowano wiele inicjatyw społecznych, m.in. projekt Maker Woman, który otworzył nowe możliwości zawodowe dla wielu kobiet, czy też różnorodne projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. Idea FabLabu jest mocno związana ze zrównoważonym rozwojem, wiele przedmiotów tworzy się tu w nurcie less waste.
Nowa lokalizacja, nowe warsztaty, ten sam duch tworzenia
Przeprowadzka nie oznacza przerwy w działaniu FabLabu. Już w maju odbędą się pierwsze zajęcia, m.in. rodzinne tworzenie koszyków na rower, czy przybornika ze starych jeansów, warsztaty praskie „Siła kobiet! Praga jest kobietą”, „Laserowa biżuteria dla seniora” czy dla praskich organizacji. Ruszy też prototypowanie dla startupów oraz kolejne projekty społeczne, takie jak np. Akademia Młodego Elektronika. Zapisy do projektów prowadzone są na stronie FabLab powered by Orange.
Naszą misję możemy realizować teraz na Pradze Północ. Jest to jedno z najbardziej aktywnych społecznie miejsc Warszawy, które na dodatek ma rzemieślnicze korzenie. Nie możemy się doczekać wspólnych działań twórczych – dodaje Maciej Naskręt, członek zarządu Stowarzyszenia Robisz.to.
Już po wakacjach FabLab powered by Orange zaprosi warszawiaków na oficjalne otwarcie w nowym miejscu i przedstawi plany działania na całą jesień.
Jeszcze bardziej kreatywna Targowa
Nie bez powodu nową siedzibą FabLab powered by Orange stało się Centrum Kreatywności Targowa. Tutaj działają startupy sektora kreatywnego, programy szkoleniowe, wydarzenia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy.
– Bardzo się cieszę, że do grona naszych najemców dołącza FabLab. Jego działalność nie tylko znakomicie wpisuje się w misję CK Targowa, jako miejsca otwartego na firmy i organizacje z sektora kreatywnego oraz na ciekawe i nowatorskie koncepcje, ale także we wspaniałe rzemieślnicze tradycje Pragi. Targowa 56 to odpowiedni adres dla takich inicjatyw – mówi Ewa Janus-Khouri, dyrektor zarządzająca Centrum Kreatywności Targowa.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy