Zjazd animatorów lokalnych organizowany przez Centrum Aktywności Lokalnej oraz Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych tym razem miał miejsce w Wojcieszycach koło Jeleniej Góry w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2010.
Czym jest Forum Animatorów?
Forum Animatorów jest sposobem na edukację i generowanie energii dla i przez animatorów. Jest to spotkanie ludzi posiadających dużą wiedzę oraz różnorodne doświadczenia. Intensywna praca merytoryczna – poprzez różne warsztaty, wzmacniające merytorycznie i metodologicznie w pracy w społecznościach lokalnych.
Podczas tej gorącej, wakacyjnej atmosfery w Hotelu „Jan” spotkali się uczestnicy wszystkich programów Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej, partnerzy CALa, „krewni i znajomi” z Polski a także zagranicy. Na Forum obecni byli wszyscy, którym bliskie są idee aktywnego społeczeństwa.
Motywem przewodnim tegorocznego Forum była ZMIANA – jej doświadczanie, refleksja, szukanie odpowiedzi na pytania: „po co?” i „jak?” zmiana się wydarza. Animatorzy zmierzyli się z tematem ZMIANY – ja w zmianie, praca w grupie na rzecz zmiany, zmiana w społecznościach lokalnych.
Jak efektywnie spędzić trzy fascynujące dni?
I dzień
Forum Animatorów zaczęło się zaraz po obiedzie pierwszym zadaniem zorganizowanym przez Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur. Uczestnicy, jako że była ich spora ilość, zostali podzieleni na mniejsze podgrupy. Warsztaty integracyjne „Przez historię z animatorem” polegały na tym, że każda z grup miała za zadanie przedstawić obraz animatora w danej „przestrzeni czasowej”. Od starożytności przez odkrycia geograficzne, dziki zachód, szlachtę polską aż po współczesność i nawet przyszłość (kosmosJ).
To było zetknięcie z twórczością, kreatywnością, ale przede wszystkim refleksją nad rolą animatora w środowisku – dla kogo, w jakim celu działa i co robi?
Podsumowaniem był jeden wielki spektakl, gdzie grupa po grupie (pod danym sygnale – przejściu) prezentowała swoją wizję animatora.
Po tak atrakcyjnym początku nastąpiła część oficjalna i wręczenie certyfikatów jakości CAL nowym ośrodkom oraz ośrodkom, które przedłużały swoją pracę metodą calowską. Dodatkowo odbyło się zakończenie I edycji studiów „Superwizja w animacji i współpracy środowiskowej” Uniwersytetu Gdańskiego.
Taki miły akcent mógł zostać zakończony tylko przy wspólnym biesiadowaniu grillowym wraz ze śpiewem przy akompaniamencie gitary.
II dzień
Dzień drugi rozpoczął się grą terenową, która pozwoliła doświadczyć zmiany na poziomie indywidualnym, grupowym, a także środowiskowym. Kolejno według programu odbyły się warsztaty tematyczne – metody pracy nad zmianą:
- Od Opieki Społecznej do Pomocy Społecznej – czyli zmiany w OPS-ach na przestrzeni dwóch dekad
- Partnerstwo CAL na rzecz Rozwiązywania Problemów i Aktywizacji Mieszkańców osiedli Na Polance, Różance, Karłowicach we Wrocławiu
- Partnerstwo na rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Żmigród „Żmigrodzianie”
- Partnerstwo Lokalne "Razem Dla Świeradowa”
- Animacja – narzędzie zmiany postaw i rozwoju osobistego
- Ruch sąsiedzki w dużym mieście – warszawski Q-Ruch Sąsiedzki
Wieczorem uczestnicy Forum Animatorów mieli okazję przybyć do krasnoludkowego świata, gdzie „rcwipowe krasnoludki” przedstawiły ideę działania swojego stowarzyszenia za pomocą gestów, słów, przedmiotów, dźwięków z okazji obchodów swojego 10-lecia. Wielką niespodzianką były prezenty wręczone od naszych przyjaciół z tej okazji. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń na kolejne 100 lat, a także szampana (niekoniecznie rozlanego w kieliszkach… J). Po tak miłych i pełnych emocji chwilach przyszedł czas na wspólne „tańce hulańce” oraz wielkie świętowanie 10 lat.
III dzień
Trzeci dzień obfitował także mocną dawką wiedzy, czyli kolejną serią warsztatów – refleksja nad otoczeniem animacji:
- Konsultacje społeczne
- Wielokulturowość
- Klubokawiarnie: Mleczarnia – nowy dom kultury. Promocja artystów i animatorów życia kulturalnego z Wrocławia i Dolnego Śląska
- Animacja w mediach – problemy i praktyka
- Animacja a kościół
Tradycyjnie Forum Aktywności Lokalnej zakończyło się balem przebierańców, podczas którego każdy musiał przebrać się za postać ze świata cyrku. Ta wspólna zabawa była miłym dopełnieniem tego wyjazdu podkreślającym rolę animacji w społeczeństwie – nawet samych animatorów. Przyjemnością był nie tylko bal, ale także samo jego wcześniejsze przygotowanie, czyli warsztaty artystyczne i cyrkowe, m.in., malowanie na płótnach, dekorowanie sali, nauka żonglowania i wiele innych…
Dlaczego było warto?
Forum było okazją do odnowienia swoich znajomości wśród obecnych animatorów, pozyskania nowych przyjaciół i utworzenia nowych sieci współpracy. Wspólna praca była motywacją do dalszego działania, inspiracją nowych pomysłów, idei, zdobyciem kolejnego doświadczenia. Spokojnie można powiedzieć, że Forum Animatorów jest kołem napędowym na kolejne dwanaście miesięcy owocnej pracy.
Źródło: inf. własna RCWIP