24 kwietnia 2003 w sali konferencyjnej Civitas Christiana w Słupsku odbyło się jednodniowe szkolenie, poświęcone problematyce wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w regionie pomorskim.
Szkolenie miało na celu przedstawienie zagadnień związanych z EFS, a zwłaszcza zaprezentowanie możliwości rozwoju infrastruktury lokalnej stwarzanych przez sektorowe i regionalne fundusze unijne. Szczególną uwagę zwrócono na udział oddolnych inicjatyw obywatelskich (m.in. samorządów i organizacji pozarządowych) w projektowaniu nowych rozwiązań dla regionu pomorskiego.
Jako pierwszy wystąpił Jakub Fedorowicz z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego, który ogólnie nakreślił problematykę wdrażania funduszy strukturalnych. Następnie Marek Hola przedstawił Rozwój Zasobów Ludzkich w kontekście Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO-RZL). Potem Ewa Kamińska (prezes SUKURS) przedstawiła funkcjonowanie tego programu w odniesieniu do konkretnej problematyki wykluczenia społecznego. Po przerwie Magdalena Skiba, przewodnicząca Forum Pomorskich Organizacji Osób Niepełnosprawnych uściśliła jeszcze optykę rzutując rozwiązania SPO-RZL na sytuację osób niepełnosprawnych jako konkretny przykład mechanizmów wykluczenia społecznego.
Wystąpienie przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Pracy Bogdana Lutkiewicza ponownie skierowało uwagę słuchaczy ku zagadnieniom formalnym, związanym ze składaniem wniosków aplikacyjnych. Jednocześnie p. Lutkiewicz wskazał na niebagatelną rolę, jaką odgrywa składanie przez organizacje wniosków pilotażowych w planowaniu rozdziału funduszy europejskich. Dzięki nim unijne organy decyzyjne będą mogły poznać rzeczywisty rozkład potrzeb w regionie, a lokalne organizacje zyskają realny wpływ na kształtowanie przyszłej strategii jego rozwoju.
Ostatnie wystąpienie wygłoszone przez Wiktora Szydarowskiego (do niedawna Wicedyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego) miało charakter podsumowujący. Omówiono tu zmiany w dokumentach krajowych: Narodowym Planie Rozwoju, Zintegrowanym Funduszu Rozwoju Regionalnego i Regionalnym Programie Operacyjnym. Prezentacja p. Szydarowskiego, która zrobiła na zebranych bardzo dobre wrażenie dzięki jasności sformułowań oraz głębi i ostrości spojrzenia, jeszcze dobitniej podkreślała aktywną rolę lokalnych inicjatyw w kształtowaniu europejskiej polityki regionalnej. Wskazał on na elastyczność i zmienność bieżących rozwiązań programowych, które są skonstruowane tak, że to one powinny dostosowywać się do jednostkowych potrzeb obywateli, a nie odwrotnie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali obszerne materiały szkoleniowe, w formie publikacji i na płytach CD. Spotkanie to miało szczególną wartość dla mieszkańców Słupska i okolic, które są dotknięte bezrobociem i mają wciąż słabo rozwiniętą infrastrukturę informacyjną. Szkolenie otworzyło dostęp do bieżących informacji wielu osobom, które z racji swego miejsca zamieszkania czy sytuacji materialnej nie miałyby innej możliwości dotarcia do nich.
Spotkanie zorganizowane zostało przez gdańskie Zrzeszenie Organizacji Samopomocowych SUKURS przy współpracy Regionalnego Centrum Informacji i Organizacji Pozarządowych w Gdańsku oraz Słupskiego Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
Źródło: informacja własna