Komisja Europejska informuje, że walka z bezrobociem młodzieży jest jej absolutnym priorytetem. Wysokiej jakości przyuczanie do zawodu pomaga młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kluczowych kompetencji koniecznych do znalezienia dobrej pracy.
W celu promowania programów i inicjatyw przyuczania do zawodu w całej Europie sojusz łączy organy publiczne, izby handlowe, przemysłowe i rzemieślnicze, przedsiębiorstwa, partnerów społecznych, placówki edukacyjne, regiony, organizacje młodzieżowe i organizacje nienastawione na zysk, ośrodki analityczne i instytuty badawcze.
Wraz z Włochami i Czechami, które dołączyły dzisiaj, 26 państw członkowskich UE przedstawiło już krajowe zobowiązania. Jako najnowszych członków sojusz przyjął dzisiaj również państwa EFTA: Norwegię i Szwajcarię oraz kraje kandydujące: Albanię, Czarnogórę i Turcję.
Od 2013 r. firmy i inni partnerzy złożyli w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego łącznie 84 deklaracje zobowiązań.
Sprawę skomentowała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników: „Gorąco witam nowych partnerów, którzy dołączyli dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.Pomaganie młodym ludziom w uzyskaniu dobrej pracy jest na głównym miejscu wśród moich priorytetów. Wspólnie stworzymy dla młodych ludzi nowe możliwości zdobywania umiejętności i doświadczenia potrzebnych na rynku pracy. Liczę na to, że za tym przykładem pójdzie jeszcze więcej przedsiębiorstw i innych organizacji”.
Nowe deklaracje zobowiązań podpisano w Rydze w trakcie spotkania ministrów odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe z europejskimi partnerami społecznymi i Komisją Europejską, zorganizowanego przez prezydencję łotewską. Do głównych deklaracji zobowiązań należą:
- Do 2017 r. Adecco zapewni szkolenia w miejscu pracy w swoim głównym przedsiębiorstwie lub u jednego ze swoich partnerów dla 5 tys. młodych ludzi;
- Do 2018 r. AXA stworzy możliwości zatrudnienia dla 20 tys. młodych ludzi obejmujące 10 tys. stałych umów o pracę na czas określony i 10 tys. ofert płatnego przyuczania do zawodu lub płatnych staży;
- BMW rozszerzy bazę szkolenia zawodowego na poziomie międzynarodowym, m.in. poprzez stworzenie dostosowanego do potrzeb dwutorowego kształcenia programu obejmującego praktyczne szkolenie w Niemczech i zdobywanie kwalifikacji w Hiszpanii. BMW przyjmie 1,5 tys. nowych uczniów rocznie.
- Safran rozwinie bazę miejsc przyuczania do zawodu w swoich europejskich spółkach zależnych i będzie wspierał programy mobilności międzynarodowej. Safran przyjmie 2-3 tys. uczniów rocznie.
- W tym roku Capita zaoferuje młodym ludziom ponad 500 miejsc na przyuczanie do zawodu oraz będzie współpracować z innymi znaczącymi pracodawcami w tym celu, m.in. poprzez rekrutację i szkolenie 400 uczniów do służby cywilnej i ponad 600 uczniów do banków.
- CSR Europe będzie wspierać przedsiębiorstwa należące do jego sieci w kontekście jakości ich programów staży i przyuczania do zawodu, co do końca 2017 r. stworzy okazję dla 50 tys. młodych ludzi do skorzystania z wysokiej jakości szkoleń.
Inne przedsiębiorstwa, które przystąpiły do sojuszu, to Bertelsmann, Saica i Verallia Saint-Gobain.
Europejscy partnerzy społeczni przedstawili nowe deklaracje zobowiązań w sektorze budowlanym, chemicznym, handlu i edukacji. Pięć nowych deklaracji pochodzi od krajowych organizacji związkowych nauczycieli, a jedna od francuskiego związku zawodowego w sektorze energetycznym. Inne ważne deklaracje zobowiązań pochodzą od rządu szkockiego, Europejskiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych na rzecz Uczenia się przez Całe Życie, ośrodka analitycznego Fundacji Bertelsmanna.
Ci nowi członkowie dołączają do istniejących członków i rządów skupionych w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.
Dodatkowe informacje
Dyskusja na twitterze: #ApprenEU