Europejski Fundusz Społeczny w działaniu: Austria
A tak dokładnie, to jaki projekt mógłby uzyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego? - odpowiedzi na to pytanie nie zna jeszcze nikt. Jednakże snując przypuszczenia, możemy oprzeć sie na faktach - przykładach już zrealizowanych lub właśnie realizowanych projektów w innych krajach. Marzena Mendza-Drozd opowiada, jak to robi się w Austrii.
Teoretyczne informacje na temat Europejskiego Funduszu Społecznego, jego założeń, celów i dostępnych środków są na pewno ważne. Koniec końców jednak wszyscy zadają sobie pytanie: a tak dokładnie to jaki projekt mógłby uzyskać dofinansowanie? No właśnie, jaki? Ponieważ wszystko wskazuje na to, że już całkiem niedługo będzie uruchomiony Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich RZL, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego EFS, trzeba zacząć myśleć coraz intensywniej i … coraz bardziej konkretnie. W tych rozważaniach mogą pomóc przykłady już zrealizowanych lub właśnie realizowanych projektów w innych krajach. I nie szkodzi, że czasem są to przykłady nie związane wprost z organizacjami pozarządowymi – puśćmy wodze fantazji i myślmy kreatywnie!
Dzisiaj Austria
Pomoc dla osób niepełnosprawnych
Projekt, współfinansowany z EFS, mający na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w poszukiwaniu pracy (Arbeitsassistenz) został stworzony przez austriackie Federalne Biuro Opieki Społecznej. W zakres świadczonych usług wchodzi doradztwo i informacja dotycząca kwestii związanych z rynkiem pracy. W praktyce osoby niepełnosprawne mogą uzyskać pomoc w przygotowywaniu listów motywacyjnych, życiorysów oraz przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych z ewentualnym pracodawcą. Wszystkie usługi świadczone są z poszanowaniem prawa do prywatności i anonimowości. Ale zakres Projektu nie jest ograniczony do tych podstawowych zadań. Osoby zaangażowane w jego realizację podejmują także działania mające na celu przekonanie środowiska pracodawców do zatrudniania osób z ograniczoną sprawnością. Wstępnie zainteresowanym oferowana jest pomoc w znalezieniu osób spełniających określone wymagania, włącznie z przeprowadzeniem procesu selekcji kandydatów. Pracodawcy mogą także oczekiwać pełnej informacji o pomocy dostępnej dla tych, którzy decydują się stworzyć stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej.
Pomoc dla przedsiębiorstw
Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mniejsze, zwykle nie mają ani czasu, ani środków, które mogliby przeznaczyć na rozwijanie kompetencji swoich pracowników lub choćby na pogłębioną ocenę ich umiejętności w kontekście planów na przyszłość. Program doradczy, uruchomiony dzięki austriackim środkom publicznym i dofinansowaniu z EFS ma na celu zaspokajanie właśnie takich potrzeb. Usługi świadczone w ramach Programu są bezpłatne i dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób. Instytucja publiczna (the Public Service Austria AMS) ściśle współpracuje z komercyjnym konsultantami w celu stworzenia planów rozwoju zasobów ludzkich w zainteresowanych firmach. Konsultanci starają się ocenić aktualne umiejętności pracowników poszczególnych przedsiębiorstw i wspólnie z nimi zastanowić się nad możliwymi kierunkami rozwoju. Równolegle do rozmów i wywiadów z pracownikami, prowadzone są dyskusje z kierownictwem danego przedsiębiorstwa, które prowadza do doprecyzowania planów rozwojowych firmy i określenia kompetencji pracowników w tym kontekście. Na podstawie zebranych informacji konsultanci opracowują plan szkoleń i kursów, dla poszczególnych pracowników, niezbędnych do osiągnięcia założonych celów firmy i uwzględniających już posiadane przez nich kompetencje.