Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
European Youth Forum: „Nie” dla niekorzystnych warunków pracy na stażu
Bezrobocie.org.pl
Coraz częściej zdarza się, że absolwenci studiów wyższych walczą o dostanie się na upragniony staż u znanego pracodawcy, który nie zapewni im żadnych perspektyw rozwoju ani zatrudnienia. Młodym zbyt łatwo jest wpaść w pułapkę niekończących się staży i nisko płatnych zleceń, jak doszła do wniosku Europejska Rada Młodych (European Youth Forum - EYF), która rozpoczęła kampanię przeciwko niekorzystnym warunkom pracy stażystów.
By zdobyte na wieloletnich studiach wykształcenie procentowało, trzeba obecnie czekać długo, tanio też trzeba sprzedawać swój czas, owo wykształcenie i wiedzę, by uzyskać kompetencje doceniane przez pracodawców na otwartym rynku pracy. Pracodawcy zatrudniający stażystów - w tym przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, a nawet organizacje pozarządowe niejednokrotnie nie przywiązują wagi do podstawowych, minimalnych godnych warunków, jakie młodzi stażyści powinni mieć zapewnione w zakresie jakości stażu, wynagrodzenia za pracę, ubezpieczenia zdrowotnego czy praw do korzystania z urlopu, zwolnienia i wsparcia we wdrażaniu się w środowisko pracy. Zjawisko to nasiliło się znacznie podczas kryzysu gospodarczego, gdy bezrobocie wśród młodych obywateli Unii Europejskiej przekroczyło 20%. Europejska Rada Młodych (European Youth Forum - EYF) stwierdziła, że młodzi zmuszeni są pracować zbyt tanio i że czeka ich zbyt wiele wyrzeczeń na drodze to stabilnego zatrudnienia. By zbadać skalę zjawiska utworzyła ankiety dotyczące doświadczeń młodych ludzi w zakresie warunków pracy na stażu.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację młodych wchodzących na rynek pracy oraz na działania podjęte przez Europejską Radę Młodych kilka krajów zaproponowało strategie na rzecz zwiększenia dostępu absolwentów do wartościowych staży oraz nowelizacji przepisów na rzecz poprawy warunków zatrudnienia stażystów.
Premier Wielkiej Brytanii, Nick Clegg, zamierza uruchomić system dotacji do staży, w wysokości płacy minimalnej, co ma ułatwić pracodawcom zatrudnianie stażystów, a jednocześnie pozwolić na zdobycie doświadczenia zawodowego tym, których nie stać na pracę za darmo. W konsekwencji rząd brytyjski oczekiwałby również zwiększenia dostępności staży dla tych, którzy nie są „krewnymi i znajomymi królika” i zgłaszają się do rekrutacji „z ulicy”.
We Włoszech, Cesare Damiano, lider parlamentarnej komisji ds. rynku pracy, złożył propozycję nowelizacji przepisów w myśl których poprawić by się mogła sytuacja ponad 300 tys. młodych stażystów. Mieli by oni otrzymywać miesięcznie minimum 400 Euro wynagrodzenia, a pracodawcy otrzymaliby narzędzia motywacji do przedłużania zatrudnienia stażystów na podstawie bardziej stabilnych kontraktów.
Więcej o kampanii na rzecz poprawy warunków pracy stażystów na stronach Youth Employment Action i European Youth Forum.
Więcej o współpracy EYF i Komisji Europejskiej na rzecz poprawy sytuacji młodych na rynku pracy znajdą państwo tutaj >
O przebiegu polskiej edycji Międzynarodowego Tygodnia Młodzieży przeczytać można tutaj >
Pobierz
-
201105041707160234
655824_201105041707160234 ・38.72 kB
-
201105061433440963
656338_201105061433440963 ・38.72 kB
-
201105171942120741
658701_201105171942120741 ・38.72 kB
Źródło: European Youth Forum
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.