Energia dla firm – ile i jaka? Debata o energetyce na drodze do neutralności klimatycznej
Wydarzenie „Energia dla firm – ile i jaka?” odbyło się 18 stycznia o godzinie 14.00 na platformie internetowej Zoom. Uczestnicy poruszali zagadnienia transformacji energetycznej na drodze do neutralności klimatycznej. Debata została zorganizowana w ramach programu Climate Leadership oraz cyklu Climate Conversations prowadzonego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
W kontekście zmierzania państw, miast, czy nawet przedsiębiorstw do neutralności klimatycznej, zawsze największe emocje budzą tematy energetyki oraz transformacji energetycznej. Choć po ponad 15 latach od momentu rozpoczęcia realizacji unijnej polityki klimatycznej, krajowy sektor nie wyszedł wciąż z początkowej fazy transformacji, firmy jako niezależne podmioty mogą samodzielnie starać się o własną zmianę podejścia do korzystania z energii. Począwszy od oszczędzania energii, przez efektywne jej wykorzystywanie, na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań kończąc.
Mnogość nowoczesnych rozwiązań na rynku może powodować trudność w wyborze oraz wdrożeniu planu dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jak w tym procesie transformacji odnajdują się polskie firmy? Z jakich rozwiązań można już korzystać? Jaka jest optymalna droga transformacji energetycznej dla firm z różnych branż działających na polskim rynku? Jakie wyzwania i jakie korzyści będą z tego płynąć – dla firm, dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska? Te oraz inne tematy zostały poruszone podczas debaty „Energia dla firm – ile i jaka?” zorganizowanej w ramach cyklu Climate Conversations. W wydarzeniu wzięli udział: Katarzyna Szwarc, członkini zarządu Fundacji Instrat, Dariusz Szwed, członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu oraz przewodniczący Rady Programowej Instytutu, Zofia Wetmańska, analityczka klimatyczna WiseEuropa, a także Bartłomiej Kozek, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Moderacja spotkania została poprowadzona przez współtwórczynię programu Climate Leadership oraz dyrektorkę Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Marię Andrzejewską.
Twórcy programu zachęcają do obejrzenia zapisu całości debaty: https://www.youtube.com/watch?v=7lIxTSZPYro
Climate Leadership to program budujący społeczność liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz przeciwdziałania nieodwracalnym zmianom zachodzącym na planecie, jakich wyrazem jest kryzys klimatyczny. Program wspiera działania podejmowane przez firmy w celu osiągnięcia neutralności.
Climate Conversations to cykl dyskusji na temat zmian klimatu, łączące podejście teoretyczne z praktycznym – dane o stanie środowiska z informacjami o potencjalnych ryzykach i wyzwaniach (m.in. zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym czy innymi megatrendami mającymi wpływ na funkcjonowanie biznesu).
Strona internetowa programu Climate Leadership:https://climateleadership.pl/ https://www.climateleadership.pl/
LinkedIn programu Climate Leadership: https://www.linkedin.com/company/climate-leadership
Więcej informacji o cyklu Climate Conversations: https://gridw.pl/projekty/2593-climate-conversations
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Centrum UNEP/GRID-Warszawa zostało ustanowione 17 września 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a Rządem Polskim reprezentowanym przez Ministerstwo Środowiska. Centrum działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database – światowa baza danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UNEP w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska. Swoje działania realizuje we współpracy z organizacjami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi. Jest partnerem jednostek samorządowych, oświatowych oraz firm wdrażających politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
Źródło: Climate Leadership