Emp@tia. Z laptopem na wywiad środowiskowy
Zbliża się koniec ręcznego wypełniania rodzinnych wywiadów środowiskowych. Pracownicy socjalni w całym kraju zamienią kartki papieru i długopisy na urządzenia mobilne. Projekt „Emp@tia” wdrażany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewni informatyzację obszarów zabezpieczenie społeczne i rodzina. Swoje sprawy w tych dwóch obszarach realizuje ponad milion rodzin w kraju.
Teraz ok. 20 tysięcy pracowników socjalnych przeprowadza rodzinne wywiady środowiskowe, aby ustalić, kto i w jakim zakresie potrzebuje pomocy. Mają w rękach rozbudowany, papierowy formularz, który wypełniają na miejscu. Potem te informacje muszą przenieść do systemów informatycznych funkcjonujących w urzędach. Wymaga to czasu, co sprzyja powstawaniu pomyłek. Dodatkowo muszą zweryfikować informacje, zakładając kartotekę, czyli plan pomocy.
A jak będzie wyglądało po zmianach? Pracownicy socjalni pójdą do osób potrzebujących pomocy z „laptopem”, czyli terminalem mobilnym. Dane wprowadzą wprost do systemu. Zaoszczędzą czas i ograniczą pomyłki. Więcej czasu to możliwość dodatkowej pracy w terenie, wśród osób m.in. dotkniętych ciężkimi i przewlekłymi chorobami, ubóstwem czy bezdomnością, w rodzinach niepełnych, bądź wielodzietnych. Przekazanie pierwszej partii 3,5 tysiąca terminali mobilnych zaplanowano w listopadzie 2013 r.
To jedna z wielu korzyści, jakie zapewni projekt „Emp@tia - Platforma komunikacyjna obszaru zabezpieczenia społecznego”. Kolejną będzie komunikacja on-line pomiędzy osobami potrzebującymi pomocy, a urzędem. Domowy komputer wystarczy, aby prowadzić korespondencję urzędową, ubiegać się o różnorodne świadczenia, np. rodzinne, alimentacyjne, czy otrzymywać decyzję o ich przyznaniu. Zmniejszą się kolejki w urzędach, ponieważ nie będzie już konieczności wizyty, a swoje sprawy można będzie załatwić przez internet.
Celem Emp@tii jest utworzenie kompletu narzędzi informatycznych, które ułatwią komunikację między urzędami administracji terenowej, realizującymi różnorodne usługi dla obywateli, w tym m.in. jednostkami pomocy społecznej, urzędami gmin i miast czy powiatowymi centrami pomocy rodzinie. Jednym z wspomnianych narzędzi będzie portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Poprzez portal każdy obywatel będzie mógł wystąpić o pomoc drogą elektroniczną. Portal ruszy w grudniu 2013 r.
Ambasadorką Emp@tii została Katarzyna Maciąg. Aktorka jest znana m. in. z roli Miki, pracownicy ośrodka pomocy społecznej w serialu Głęboka Woda.
Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w latach 2009-2013 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Szczegóły na http://empatia.mpips.gov.pl/
Pobierz
-
201310281123120567
926374_201310281123120567 ・38.72 kB
Źródło: empatia.mpips.gov.pl