Za niespełna miesiąc swoje pierwsze kroki postawią na ziemi przodków. Większość z nich po raz pierwszy w życiu. A o kim mowa? O dzieciach i młodzieży polonijnej z Białorusi, którzy przyjadą do Polski – na kolonie letni - na zaproszenie Caritas Diecezji Ełckiej.
W okresie od czerwca do sierpnia planujemy przyjąć w naszych ośrodkach ponad 500 osób. Za ich rekrutację odpowiadać będą m.in. trzy diecezje/ archidiecezje białoruskie: grodzieńską, mińsko - mohylewską oraz witebską.
Każda grupa kolonistów spędzi w Polsce dwa tygodnie. Odpoczywać oni będą według programu przygotowanego przez białoruskich wychowawców, w który wpleciony zostanie także program edukacyjno – kulturowy (porównanie tego, jak przedstawiało się życie społeczno – kulturowe w Polsce blisko 100 lat temu i jak wygląda dzisiaj) mający na celu przekazanie istotnych zagadnień związanych z polskością w szerokim tego słowa znaczeniu.
W trakcie wypoczynku odbywać się będą także spotkania z polskimi rówieśnikami – wolontariuszami - służące integracji i rozwijaniu umiejętności językowych. Będzie to także okazja do zaznajomienia zaproszonych gości ze specyfiką działań woluntarystycznych. Liczymy na to, że przyjaźnie związane w trakcie spotkań z polskimi wolontariuszami zaowocują wymianą kontaktów, zaproszeniami na facebooku. Takie znajomości, nawet wirtualne, będą platformą do dalszych rozmów w języku polskim i pozostawania w stałym kontakcie z Polską.
Wypoczynek dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy odbywać się będzie w ramach projektu pn. „Moje mazurskie wakacje – letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi II”. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 20 14 r.”. Projekt ten stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, które także były realizowane w ramach konkursu organizowanego przez MSZ.
O konieczności organizacji działań na rzecz Polonii niech świadczą wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez Caritas Diecezji Ełckiej. Wskazały one na potrzebę kontynuacji działań związanych z nauczaniem języka polskiego, ale także przekazywaniem wiedzy o kulturze, literaturze, życiu społecznym. Kwestią, na którą zwróciliśmy uwagę, jest coraz mniejsza znajomość języka polskiego, ok. 60% kolonistów miało problemy z komunikacją w języku polskim. Większość polonusów jest w stanie zrozumieć prosty komunikat językowy skierowany do nich, jednak już nie jest w stanie na niego odpowiedzieć, co spowodowane jest brakiem znajomości podstawowych słów w języku polskim. Dlatego też w tym roku będziemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Mamy nadzieję, że nasi rodacy z Białorusi będą miło wspominać chwile spędzone w kraju przodków.
Źródło: Caritas Diecezji Ełckiej