Eliminacje do Turnieju Debat Oksfordzkich Fundacji Court Watch Polska zakończone
Szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Court Watch Polska zachęciła do udziału 128 uczniów szkół ponadpodstawowych. Eliminacje w czterech miastach za nami. Teraz zwycięskie drużyny spotkają się w wielkim finale. Jakie czekają ich wyzwania?
Idea
– Organizując to wydarzenie, chcieliśmy, by było dla uczestników znacznie więcej niż możliwością rywalizacji. Postawiliśmy sobie za zadanie, by stworzyć przestrzeń, w której kształtuje się przyszłość debaty publicznej w Polsce – Zofia Branicka, prawniczka Fundacji i pomysłodawczyni turnieju.
Turniej ma już szóstą edycję i zachęcił dotychczas blisko 500 uczniów z całej Polski do merytorycznej dyskusji, kształcąc nie tylko przyszłych prawników, ale przede wszystkim myślicieli społecznych. Wojciech Wasylkowicz, uczestnik turnieju w 2018 r. (drugi najlepszy mówca tego turnieju) i debatant z II LO im. K. K. Baczyńskiego w Koninie (na pozycji nr 3) tak ocenia udział w wydarzeniu:
– Debaty uczą tego, aby odróżniać fakty od opinii, a argumenty od przesłanek. Co więcej, młode osoby dowiadują się, jak poprawnie przedstawiać swoje argumenty oraz, jak w profesjonalny sposób nauczyć się sztuki kontrargumentacji. Debaty oksfordzkie niesamowicie poszerzają horyzonty oraz zachęcają do krytycznego myślenia. Dzięki temu uczestnicy są odporniejsi na manipulacje i polaryzację społeczeństwa oraz potrafią analizować różne rozwiązania pod kątem szans i zagrożeń.
Do finału zakwalifikowały się w tym roku:
1. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
2. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
3. I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie
4. VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu
5. XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
6. II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
7. II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie
8. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie
Wartości
Turniej nie tylko rozwija umiejętności retoryczne, ale również dostarcza uczestnikom wiedzy na temat aktualnych kwestii społeczno-prawnych. Jednak to nie wszystko. W wydarzeniu biorą także udział patroni oraz sponsorzy, w tym przedstawiciele firm partnerskich, zaangażowani w składy jurorskie. Dzięki temu realizują wartości CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) oraz Employer Brandingu. Fundacja Court Watch Polska zapewnia również patronom promocję biznesową oraz przestrzeń na networking.
– Dzięki temu, partnerstwo nie tylko przyczynia się do sukcesu turnieju, ale także stanowi wartościowe doświadczenie biznesowe, pozwalające firmom aktywnie uczestniczyć w naszych edukacyjnych inicjatywach – zapewnia Sunniva Szczepanowska-Lay, specjalistka ds. relacji z darczyńcami Fundacji Court Watch Polska.
– Prawnicy z warszawskiego biura Allen & Overy pozostają od lat pod ogromnym wrażeniem współpracy przy organizacji Turniejów Debat Oksfordzkich. Projekt angażuje co roku pokaźne grono naszych prawników, którzy są zafascynowani poziomem wiedzy prawnej licealistów i zdeterminowani, aby ich wspierać w ramach turnieju. Jako partner strategiczny, jesteśmy dumni, że możemy wspierać Fundację i cieszymy się widząc także innych partnerów – mec. dr Marta Sendrowicz, partner w kancelarii Allen & Overy Poland kierująca praktyką prawa konkurencji w biurach Allen & Overy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przewodniczącą zespołu pro bono w warszawskim biurze.
Partnerem głównym wydarzenia już drugi rok z rzędu jest Ambasada Niemiec. Od pierwszych edycji turniej wspierają także partnerzy strategiczni: firma Oknoplast IT Management oraz kancelaria Allen & Overy.
Wśród wieloletnich partnerów turnieju są również: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, wydawnictwo Wolters Kluwer, Muzeum Warszawy i Many Mornings. Natomiast w tym roku do tego grona dołączyły nowe kancelarie: JDP Jara Drapała & Partners, BWHS Wojciechowski Springer & Wspólnicy, SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk oraz Budnik Posnow i Partnerzy.
Wydarzenie wspierają także kancelarie Filipiak Babicz, Ostrowski i Wspólnicy, DMS De Benedetti Majewski Szcześniak oraz Rymarz Zdort Maruta.
Patronat honorowy nad turniejem objął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego organizatorzy zapraszają na finał oraz sądy, w których odbywają się rozgrywki eliminacyjne: Sąd Okręgowy w Gdańsku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i Sąd Apelacyjny w Krakowie, a także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.
Patronami medialnymi VI edycji Turnieju Debat Oksfordzkich o Tematyce Społeczno-Prawnej są w tym roku: portal Prawie o Prawie, Magiczny Kraków oraz Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze.
Tezy
Podczas tegorocznych eliminacji uczestnicy debatowali wokół takich tematów jak: test preferencji politycznych, regulacje hazardowe, transmisja na żywo spraw sądowych, głosowanie negatywne, bezwarunkowa pomoc państwa, społeczne zaangażowanie sędziów, technologia X, państwowa gwarancja zatrudnienia, nullifikacja wyroku przez ławę przysięgłych, kadencyjność posłów, kontrola czynszów dużych miast, konsensualne tryby rozstrzygnięć w procedurze karnej.
Turniej Debat Oksfordzkich dojdzie do kulminacyjnego punktu w wielkim finale, który odbędzie się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Finaliści zmierzą się z tezami dotyczącymi finansowego wsparcia klubów sportowych, systemu reprezentacji oskarżonych w procesach karnych oraz kontrowersyjnej popularyzacji memów politycznych. Finałowa teza zostanie opublikowana na godzinę przed wielkim finałem, czyli już 9 grudnia!
Polecamy śledzić media społecznościowe Fundacji Court Watch Polska, by być na bieżąco. A w następnej edycji – koniecznie wziąć udział!
Źródło: Fundacja Court Watch Polska