Ełccy strzelcy złożyli hołd powstańcom 1863 r. poprzez czynny udział w VI Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Szydłowiec-Wąchock w dniach 21-22 stycznia 2012 roku. Jego organizatorem i komendantem był st. sierż. ZS Marek Tomczyk. W Marszu uczestniczyła drużyna marszowa Oddziału Ełk ZS.
Do Szydłowca, tak jak w roku ubiegłym, ełccy strzelcy dotarli pociągiem w późnych godzinach nocnych. Następnie zostali zakwaterowani w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza nr 1 w Szydłowcu przy ul. Zamkowej. Po przybyciu przywitali się z uczestnikami Marszu, a w sposób szczególny z koleżankami i kolegami z innych oddziałów.
Następnego dnia, 21 stycznia, po pobudce i śniadaniu odbył się apel poranny, po którym całą kompanią strzelcy wyruszyli na trasę Marszu. Po kilku godzinach dotarli do Kierza Niedźwiedziego. Tutaj w pobliskim lesie, krótko przed południem rozpoczęły się uroczystości przy mogile powstańczej z 1863 roku z udziałem Pana Komendanta Głównego ZS mł. insp. ZS Romana Burka oraz przedstawicieli władz samorządowych i mieszkańców wsi. Po Apelu Pamięci tradycyjnie już miała miejsce salwa armatnia. Po uroczystościach na uczestników czekał ciepły poczęstunek i ognisko. Po pokrzepieniu się strzelcy udali się w dalszą drogę historyczną trasą działań powstańczych z 1863 r. Mariana Langiewicza. Po południu weszli do Zbijowa Małego. W miejscowej Szkole Podstawowej im. Ks. Bonawentury Stachury zostali uroczyście powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Nie obyło się przy tym bez okolicznościowej akademii i gościnnej strawy. Po wyjściu ze Szkoły na pobliskim boisku rozpoczęły się zawody sprawnościowe. Po nich strzelcy i miejscowi strażacy z OSP podzieleni na drużyny rozpoczęli rywalizację marszowo-biegową na odcinku Zbijów Mały – Mirzec. Wzięło w niej udział 7 czteroosobowych drużyn. W zawodach zwyciężyła drużyna marszowa Oddziału Ełk ZS w składzie: st. strz. ZS Karol Ostrowski, strz. ZS Michał Jaszczurowski, strz. ZS Paweł Chreptowicz, kand. ZS Kamil Stachelek. Kolejne miejsca zajęły drużyny: OSP Gadka i Oddział Gdańsk ZS.
Po dotarciu do Mirca strzelcy tradycyjnie już zostali zakwaterowani w Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Styczniowego Jadwigi i Józefa Prendowskich. W Gimnazjum czekał na nich Wójt Gminy Pan Marek Kukiełka, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Uczestnicy Marszu z uwagą obejrzeli akademię patriotyczną w wykonaniu 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej, a następnie po kolacji udali się na zasłużony wypoczynek.
Rankiem 22 stycznia strzelcy zostali przewiezieni na strzelnicę w Starachowicach, gdzie próbowali swego oka w strzelaniu z kbk AK. Później wzięli udział w uroczystości pod tablicą pamiątkową ku czci Mariana Langiewicza w Wąchocku. Następnie uczestniczyli we Mszy Świętej w zabytkowym klasztorze o. cystersów. Po nabożeństwie poczęstowano ich tradycyjną grochówką. W dalszym ciągu udali się już w drogę powrotną pociągiem do Radomia. Przed odjazdem otrzymali pamiątkowe kalendarze wydane staraniem Komendanta Głównego ZS, Komendanta Marszu oraz samorządów. Po przyjeździe do Radomia ełccy strzelcy zameldowali się na Zimowym Obozie Szkoleniowym Okręgu.
Rys historyczny
W dniu 22 stycznia 2012 roku minęła 149. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, ostatniego bohaterskiego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX wieku. I chociaż powstańcom 1863 r. nie udało się wywalczyć Niepodległej Polski, to jednak pół wieku później znaleźli oni godnych następców w Strzelcach Józefa Piłsudskiego. Synowie i wnukowie powstańców styczniowych kontynuowali walkę aż do zwycięstwa w listopadzie 1918 r.
W II Rzeczypospolitej powstańcy styczniowi cieszyli się szacunkiem i uznaniem ze strony władz państwowych oraz społeczeństwa. Dość wspomnieć, iż otrzymali oni uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego, mieli również prawo do stałej pensji państwowej i noszenia specjalnych fioletowych mundurów. Co roku w rocznicę wybuchu Powstania byli też zapraszani do Belwederu przez syna powstańca – Marszałka Józefa Piłsudskiego.