Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej wspiera rosyjskich mediatorów
W ciągu ostatniego roku Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przeprowadziło cykl szkoleń (w ramach trzech projektów) dla członków Kaliningradzkiej Regionalnej Dziecięco-Młodzieżowej Organizacji Inwalidów "Maria", mających na celu stworzenie Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliningradzie.
W trakcie spotkań uczestnicy szkoleń zapoznali się przede wszystkim ze standardami pracy z osobami pokrzywdzonymi, w tym m.in. z zasadami mediacji. Temat mediacji wzbudził duże zainteresowanie. W styczniu 2011 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca instytucję mediacji do rosyjskiego prawa. W związku z tym w Rosji obecnie jest duże zapotrzebowanie na szkolenia z zakresu mediacji. W Obwodzie Kaliningradzkim nie ma ośrodków mediacyjnych, które mogłyby wyjść naprzeciw nowej ustawie w zakresie szkoleń osób pragnących zajmować się mediacją. Dlatego też Kaliningradzka Regionalna Dziecięco - Młodzieżowa Organizacja Inwalidów "Maria" chętnie nawiązała z Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej współpracę w zakresie szkolenia mediatorów.
Na podstawie danych statystycznych dostarczonych przez Partnera można stwierdzić, że rosyjskie sądy są obłożone sprawami z zakresu prawa cywilnego, handlowego, pracy i rodzinnego, które można rozwiązać w drodze mediacji. Nowa ustawa mediacyjna w Rosji postawiła jednak dość wysokie wymagania wobec osób pragnących wykonywać zawód mediatora, przy czym z racji na dotychczasowy brak możliwości szerokiego zastosowania mediacji w prawie rosyjskim, w Rosji brak jest doświadczonych mediatorów i trenerów z zakresu mediacji. Stąd też istnieje realne zapotrzebowanie na szkolenie z zakresu mediacji na wysokim poziomie. Elbląskie Centrum Mediacji, które od początku swojej działalności zajmuje się mediacjami, ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu mediacji, której standardy i sposoby prowadzenia są uniwersalne i międzynarodowe. W związku z powyższym obie organizacje wspólnie postanowiły przygotować projekt w ramach Programu Przemiany w Regonie „RITA”, pod nazwą „Rosyjscy mediatorzy”, którego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2012 r. W ramach projektu założono przeszkolenie 15 osób ze standardów, technik i zasad prowadzenia mediacji oraz prawnymi aspektami mediacji w Rosji, przeprowadzenie praktycznych warsztatów dla uczestników szkolenia, wsparcie merytoryczne dla rosyjskiego Partnera w organizowaniu ośrodka mediacyjnego, nabycie przez uczestników szkolenia wiedzy z zakresu mediacji oraz umiejętności praktycznych w prowadzeniu mediacji oraz opracowanie podręcznika z mediacji. Celem głównym realizowanego zadania jest realne przygotowanie kandydatów do zawodu mediatora, a także pomoc w stworzeniu ośrodka mediacyjnego w Kaliningradzie.
Adresatami projektu jest 15 osób, będących na co dzień psychologami, pedagogami oraz studentami Uniwersytetu im Emanuela Kanta w Kaliningradzie, z kierunków: psychologia oraz praca społeczna. Są to między innymi osoby, które brały udział w szkoleniach realizowanych w ramach trzech poprzednich projektów: "Działania na rzecz ofiar przemocy ze szczególnym uwzględnieniem kobiet - ofiar przemocy seksualnej"; "Wolontariusze w działaniu -szkolenia w ramach Ośrodka Pomocy Ofiarom Przestępstw"; "Praktyka w elbląskim Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem dla kadry rosyjskiej" .
Realizacja zadania jest wyzwaniem dla polskiego Partnera, bowiem wiąże się z pionierskimi działaniami w zmianach świadomości w zakresie sposobów rozwiązywania sporów. Nie jest to zadanie łatwe, a swoją geneza przypomina starania polskich „ambasadorów” mediacji w celu upowszechnienia mediacji i wdrożenia ich w nasz rodzimy system wymiaru sprawiedliwości. Droga ta, choć nie była łatwa z każdym kolejnym rokiem przynosi coraz bardziej wymierne efekty i stanowi przykład, że upór, ciężka praca, a także wiara w powodzenie i sens tego przedsięwzięcia jest warta codziennego zaangażowania wielu osób.
Projekt pn. „Rosyjscy Mediatorzy – cykl szkoleń z zakresu mediacji” finansowany jest w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie RITA” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.