Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przeszkoliło mediatorów
Od stycznia do kwietnia 2012 Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej wspólnie z Partnerem rosyjskim - Kaliningradzką Regionalną Dziecięco - Młodzieżową Organizacją Inwalidów "Maria" realizuje projekt pn. „Rosyjscy mediatorzy” finansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Programu „Przemiany w Regionie RITA”. Dotychczas przeprowadzono cztery spotkania teoretyczno-warsztatowe.
W czasie styczniowego spotkania na podstawie indywidualnych rozmów oraz zajęć w grupach wyłoniono uczestników szkolenia. W lutym odbyły się kolejne zajęcia z zakresu wybranych zagadnień z psychologii społecznej, w szczególności w zakresie praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej o mechanizmach powstawania, eskalacji i rozwiązywaniu konfliktów. Wskazano różne formy rozwiązywania konfliktów, między innymi negocjacje, mediacje, arbitraż, sąd, a także wskazano podobieństwa i różnice między nimi. W czasie warsztatów uczestnicy odgrywali scenki, ucząc się m.in. przekazywania komunikatu „Ja” oraz aktywnego słuchania innych uczestników.
W czasie kolejnych spotkań uczestnicy zostali zapoznani z genezą i istotą mediacji. Szczegółowo omówiono stosowanie procedur mediacyjnych w Polsce i na świecie (konflikty w społecznościach lokalnych, konflikty sąsiedzkie, rodzinne, spory sądowe). Najważniejszą cześć szkolenia stanowiły wykłady, w czasie których została przekazana wiedza o procesie mediacji, w tym zasady mediacji, specyfika roli mediatora, etapy mediacji, rola satysfakcji merytorycznej, psychologicznej i proceduralnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z etyki zawodu mediatora, jego odpowiedzialności przed stronami oraz instytucjami kierującymi sprawy do mediacji. W trakcie warsztatów zapoznano uczestników z warsztatem pracy mediatora. Szczegółowo omówiono techniki mediacyjne, które następnie uczestnicy uczyli się stosować w czasie odgrywanych scenek mediacyjnych. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy na bieżąco otrzymywali materiały szkoleniowe z poszczególnych etapów szkolenia.
Bardzo istotną częścią dotychczasowych szkoleń były zajęcia z prawnych aspektów stosowania mediacji w Rosji. Zajęcia te przeprowadził rosyjski prawnik, który szczegółowo omówił obowiązującą w tym zakresie ustawę, wymagania szkoleniowe oraz obowiązujące dokumenty w procesie mediacji. Ta część szkolenia była bardzo istotna, ponieważ miała formalnie przygotować kandydatów do wykonywania zawodu mediatora oraz uruchomienia ośrodka mediacyjnego w oparciu o rosyjskie ustawodawstwo . W chwili obecnej została już zakończona część teoretyczno-warsztatowa szkolenia. W maju odbędzie się egzamin końcowy, oceniający przydatność uczestników szkolenia do wykonywania zawodu mediatora. W międzyczasie rosyjski Partner podjął działania formalne w celu powołania do życia Kaliningradzkiego Centrum Mediacji.
Podjęte działania, a przede wszystkim zapał osób zaangażowanych w szkolenie i tworzenie ośrodka mediacyjnego budzą nadzieję, że mediacja małymi krokami na stałe wpisze się w rosyjską świadomość alternatywnych form rozwiązywania konfliktów.
Projekt pn. „Rosyjscy Mediatorzy – cykl szkoleń z zakresu mediacji” finansowany jest w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie RITA” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.