Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej: Mity na temat alkoholizmu
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej realizuje projekt pn. "Prowadzenie działań jako wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, oraz porad prawnych dla środowisk zagrożonych alkoholizmem oraz ofiar przemocy domowej" finansowany przez Urząd Miasta w Elblągu.
MITY NA TEMAT ALKOHOLIZMU
Wizerunek alkoholika jest dość stereotypowy, jako osoby z marginesu społeczeństwa, bezdomnej, zaniedbanej. Często alkoholik jest postrzegany jako osoba niebezpieczna, agresywna. Natomiast alkoholikiem może stać się każdy, bez względu na wiek, płeć, status społeczny czy materialny, czy cechy charakteru.
Alkoholizm jest chorobą obciążoną szczególnym piętnem. Wokół tej choroby krąży wiele mylnych informacji i mitów. Oto kilka z nich:
Mit I – alkoholicy piją codziennie
Fakt – wprawdzie niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie, ale bardziej typowym sposobem picia w zaawansowanym stadium choroby jest nieumiarkowane picie przerywane dłuższymi lub krótszymi okresami całkowitej abstynencji
Mit II – alkoholik upija się za każdym razem, gdy pije
Fakt – osoba dotknięta chorobą alkoholową nie ma kontroli nad ilością wypijanego alkoholu i nie ma świadomości kiedy utraciła tą kontrolę. Alkoholik nie może się powstrzymać z chwilą wypicia pierwszego kieliszka. Niezdolność do zachowania kontroli nad ilością wypitego alkoholu, nie zaś samo upicie się, stanowi kryterium pozwalające odróżnić osobę z problemem alkoholowym od osoby pijącej towarzysko.
Mit III – większość alkoholików to ludzie z marginesu
Fakt – tylko 3-5 % alkoholików trafia do przysłowiowego rynsztoku. Natomiast 95-97% alkoholików mieści się w przekroju całego społeczeństwa, będąc osobami normalnie pracującymi, posiadającymi rodziny, będącymi szanowanymi obywatelami społeczeństwa.
Mit IV – porządne kobiety nie zostają alkoholiczkami
Fakt – choroba alkoholowa dotyka każdego bez względu na płeć i na sposób życia. Opinia, że alkoholizm dotyczy tylko kobiet "upadłych" powoduje, że kobietom trudniej jest zwrócić się o pomoc z obawy na napiętnowanie społeczne.
Mit V – alkoholikom brak silnej woli; mogliby przestać pić, gdyby naprawdę chcieli
Fakt – alkoholizm charakteryzuje się utratą kontroli nad piciem. Problem nie polega na braku dobrej woli, tylko na uzależnieniu od alkoholu.
Wyżej przedstawione mity na temat choroby alkoholowej to tylko niewielki ułamek mylnych przekonań na temat alkoholizmu. Właśnie tak niewłaściwe podejście do alkoholizmu i ciągle utrzymujące się mity powodują , że nie potrafimy rozpoznać alkoholika w naszym najbliższym otoczeniu i właściwie pomóc w walce z chorobą.