Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej: Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej realizuje projekt pn. "Prowadzenie działań jako wsparcia psychologicznego, pedagogicznego oraz porad prawnych dla środowisk zagrożonych alkoholizmem oraz ofiar przemocy domowej" finansowany przez Urząd Miasta w Elblągu.
JAK ZŁOŻYĆ ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE
Zawiadomienie o przestępstwie może złożyć każda osoba posiadająca informacje na temat popełnionego przestępstwa. Może to zrobić także sam sprawca przestępstwa. W tym przypadku z oczywistych względów procedura będzie inna niż w przypadku gdy zgłosi przestępstwo osoba postronna.
Jednak bez względu na osobę składająca zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jednakowo obliguje ono Policję do podjęcia odpowiednich działań.
Polska procedura prawna nakłada obowiązek zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa. Zgodnie z art. 304 § 1 kpk określa to jako społeczny obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przepis ten nie przewiduje sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku.
Wyjątkiem obowiązek prawny zawiadomienia organów ścigania w przypadku posiadania wiarygodnej informacji o przestępstwie. Dotyczy to przestępstw tj. ludobójstwo, zamach stanu, szpiegostwo, zamach na życie prezydenta, zabójstwo i in. Nie spełnienie tego obowiązku jest objęte sankcją karna do 3 lat pozbawienia wolności.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa można złożyć telefonicznie lub osobiście na najbliższym posterunku Policji. Zawiadomienie może zostać złożone również anonimowo. Niezależnie o d formy złożenia zawiadomienia powinno ono zawierać:
- oznaczenie organu, do którego jest skierowane (oznaczenie jednostki Policji, prokuratury wraz z adresem);
- dane personalne oraz adres wnoszącego pismo;
- opis sprawy, której dotyczy zawiadomienie (w miarę potrzeby z uzasadnieniem);
- datę i podpis składającego zawiadomienie.
Składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa należy mieć świadomość, że w trakcie postępowania wyjaśniającego będzie się przesłuchiwanym w charakterze świadka lub strony jeżeli jest się poszkodowanym lub sprawcą przestępstwa.