Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej: Alkoholizm w Polsce
Zjawisko alkoholizmu ma wiele różnych definicji. Wspólnym mianownikiem alkoholizmu jest nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, pomimo pojawiających się problemów zdrowotnych i negatywnych konsekwencji społecznych.
Alkoholizm jest główną plagą społeczną w Polsce. Najwyższe spożycie zanotowano w latach 1979 i 1980, kiedy na jednego statystycznego mieszkańca wypadało 8,5 l 100% alkoholu. Od lat 90. spożycie zaczęło ponownie wzrastać i ocenia się, że wynosi ono obecnie ok. 10 l 100% alkoholu na 1 mieszkańca.
Rozważając problem trzeźwości społeczeństwa oprócz rozmiarów spożycia napojów alkoholowych trzeba zwrócić uwagę na strukturę spożywanych napoi jak i akceptowane przez społeczeństwo wzory picia. W Polsce w strukturze picia poziom spożycia wódki wynosi 80% natomiast we Francji, czy Włoszech alkohol wysokoprocentowy spożywany jest tylko w dziesiątej części spożytego alkoholu, w Czechach 33 %, w Niemczech 22%. Czynnikiem decydującym o społecznej szkodliwości picia jest u nas nie tylko wielkość spożycia, ale również struktura wypijanych napojów oraz akceptowane wzory picia, co zdecydowanie zwiększa możliwość ostrego upojenia alkoholowego.
Drugą cechą która decyduje o powadze zagrożeń alkoholowych w Polsce są akceptowane wzory picia. Polegają one na nadmiernym spożyciu jednorazowym, prowadzącym niemal zawsze do upojenia alkoholowego.
Z licznych badań wynika, że ponad 50% dorosłych mężczyzn pije z reguły wódkę w bardzo dużych ilościach, przekraczając tzw. próg trzeźwości. Przekroczenie tego progu następuje również na skutek jednorazowego spożycia nadmiernych ilości wina lub piwa. Tradycyjnie akceptowany w Polsce sposób picia pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia jednostki i całego społeczeństwa.
Alkoholizm w Polsce to przede wszystkim problem nadmiernego picia napojów wysokoprocentowych, dotyczy on zatem znacznie szerszej zbiorowości niż grupa alkoholików nałogowych i problemowych. Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie pijących. W Polsce zdecydowanie więcej spożywa się napojów wysokoprocentowych nad wszystkie inne postacie alkoholu. Polska jest krajem o najwyższym w świecie spożyciu napojów spirytusowych i spożycie to stale rośnie.
Liczbę osób nadużywających alkoholu w Polsce szacuje się na około 2,8-3,5 mln, w tym 0,6-0,9 mln uzależnionych.
Na podstawie artykułu dr Anny Michej pt „Alkoholizm w Polsce”