Jednym ze źródeł finansowania lokalnych społeczności są środki pochodzące z tzw. funduszy sołeckich. Jak jednak i kiedy tworzy się taki fundusz? Na jakich zasadach można korzystać z jego środków? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentuje elbląskie Centrum Organizacji Pozarządowych na swojej stronie internetowej.
Fundusz sołecki to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców, np. budowa placu zabaw, zakup koszy na śmieci, naprawa chodnika czy usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Decyzje o utworzeniu funduszu w kolejnym roku rady gmin podejmują do końca marca.
Piszemy o nich jednak już teraz, ponieważ po zakończeniu okresu wakacyjnego rozpoczną się prace nad przyszłorocznym budżetem poszczególnych gmin. Warto wtedy prowadzić rozmowy z sołtysami, radnymi oraz wójtami i burmistrzami nad wprowadzeniem funduszu sołeckiego.
Rezerwacja środków w funduszu pozwoli na realizację inicjatyw lokalnych jak i innych przedsięwzięć, których przeprowadzenie wymagałoby wykazania się wkładem własnym. Warto dobrze przygotować się do rozmów z przedstawicielami administracji samorządowej, by skutecznie wylobbować fundusz, który wprost może pomóc naszej miejscowości.