Elbląg. Wykwalifikowani eksperci dobrym startem dla spółdzielni
– My tu nie mamy eksperta od wszystkiego, bo tak się nie da. Czasem potrzebni są specjaliści z tak wąskich dziedzin zawodowych, o których nam, pracownikom biurowym, się nie śniło! – mówi Katarzyna Ciszewska-Wojtas, doradca w Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej w Elblągu. Bezpłatną pomoc doradców mogą tu dostać ci, którzy poważnie myślą o założeniu własnej firmy – spółdzielni socjalnej.
Temat spółdzielczości socjalnej w Elblągu pojawił się w 2009 roku, kiedy Stowarzyszenie ESWIP rozpoczęło swoją wieloletnią pracę związaną z utworzeniem i prowadzeniem Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej. Edukowanie i promowanie jeszcze przedwojennego sposobu na zatrudnienie daje dziś dobre, choć wciąż nie na dużą skalę, efekty w postaci tworzonych spółdzielni socjalnych, ale nie tylko. – W myśl naszej idei dawania “wędki zamiast ryby”, ze swoją ofertą wychodzimy nie tylko do bezrobotnych mieszkańców, ale także do organizacji pozarządowych – informuje Katarzyna Ciszewska-Wojtas. – Chcemy, żeby i one były bardziej przedsiębiorcze i nie oglądały się na pieniądze z Miasta czy z zagranicznych funduszy, ale potrafiły myśleć ekonomicznie i stwarzać sobie więcej możliwości na pracę.
“Wędka” na wagę specjalistów
– Czasem potrzebna jest jedna konkretna informacja, a czasem i szczegółowa wiedza czy pomoc w zaktualizowaniu biznesplanu – wylicza doradczyni Inkubatora. – Dlatego do każdej organizacji czy spółdzielni poszukujemy konkretnych osób, które w danej dziedzinie są specjalistami. Muszę przyznać, że to niełatwe zadanie, bo specjalizacji w poszczególnych dziedzinach działalności gospodarczej jest bardzo dużo, a zależy nam głównie na tych, którzy mają bardzo dobre kwalifikacje i potrafią dzielić się swoją wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami.
Kontakt z ekspertem odbywa się tu w zależności od potrzeb. Objęte wsparciem Inkubatora podmioty zgłaszają pracownikom ESWIP-u swoje problemy, a ci w następnej kolejności szukają rozwiązań w postaci specjalistów. Sama kadra też się kształci. Poza skończonymi szkoleniami z ekonomii społecznej i różnych jej aspektów, kilkoro pracowników kończy studia podyplomowe w tym zakresie, a także samodzielnie kształci się, by z wiedzą móc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom elblążan.
IPS jeszcze bardziej prospołeczny
– Na razie w naszym Inkubatorze zaproponować możemy doradztwo specjalistyczne, czyli kontakt z doświadczonymi ludźmi biznesu. Swoją wiedzą dzielą się z tymi, którzy są na początku swojej drogi zawodowej związanej z prowadzeniem własnej firmy społecznej – dodaje Katarzyna Ciszewska-Wojtas. – W planach mamy poszerzenie oferty wsparcia dla spółdzielców. Dążymy do tego, żeby w naszej kadrze dostępny był również doradca biznesowy, jako nasz stały pracownik.
Lista zadań takiego specjalisty byłaby długa. W pierwszej kolejności elbląski ośrodek stawia na umiejętność doradzania w zakresie m.in. tworzenia biznesplanu, strategii rozwoju przedsiębiorstwa społecznego, opiniowania projektów inwestycyjnych i studium wykonalności inwestycji. W kompetencjach doradcy leżałyby także analizy finansowe, ekonomiczne, marketing i public relations oraz wiele innych. Słowem – osoba, która w dziedzinie nie dotyczącej bezpośrednio specjalizacji branżowej, byłaby w stanie wesprzeć przedsiębiorstwo na etapie rozkręcania biznesu.
Inkubator tylko dla zdeterminowanych
Inkubator, który utworzyło Stowarzyszenie ESWIP, finansowane jest z pieniędzy unijnych. Dlatego tym bardziej jego pracownikom zależy na tym, by włożona w niego złotówka przyniosła jak najwięcej korzyści. I choć darmowe porady to pokusa dla każdego ciekawskiego, nie każdy może z nich skorzystać. – Nasza oferta jest przede wszystkim dla tych, którzy wiedzą, czego chcą – wyjaśnia doradczyni elbląskiego IPS. – Każda grupa inicjatywna z pomysłem na biznes, wytrwała grupa, która ma już za sobą opracowanych wiele aspektów współpracy w zespole, może się do nas zgłosić po pomoc. Takim grupom w Inkubatorze pomagamy przejść do kolejnego etapu wspólnej pracy, czyli przygotowania i złożenia kompletnych dokumentów, umocnienia się formalnego i umiejętnościowego przed wyjściem na rynek pracy jako przedsiębiorstwo społeczne.
Obecnie z elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej korzystają: Fundacja Dlaczego Pomagam, Elbląska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Elbląska Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu – Wikingowie, Słowianie, Bałtowie”, Stowarzyszenie Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, Spółdzielnia Socjalna “Ruczaj” oraz Spółdzielnia Socjalna “Zwiastun”. Oprócz pomocy ekspertów, podmioty te mogą bezpłatnie korzystać z pomieszczeń biurowych i magazynowych.
ul. Związku Jaszczurczego 17, pok. 30
tel. 55 235 33 88
osoba do kontaktu: Katarzyna Ciszewska-Wojtas
IPS powstał w ramach projektu “OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu”. Projekt realizuje Stowarzyszenie ESWIP ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP