Woda towarzyszy nam codziennie. Jak jednak powinniśmy zachować się, kiedy przyjdzie nam mieć z nią większy kontakt, np. na basenie czy nad jeziorem? W czasie niedzielnego spotkania z książką w ramach akcji „Elbląg Czyta Dzieciom” najmłodsi przypominali sobie podstawowe zasady bezpiecznego przebywania nad wodą. Był też czas na eksperymenty.
Odpoczynek nad wodą niesie ze sobą wiele radości, ale i zagrożeń. O tym też przekonali się bohaterowie czytanej w niedzielę książki. Dzieci, które przyszły na spotkanie, pod okiem instruktorów ze Stowarzyszenia Akademia Małego Pływaka miały okazję przypomnieć sobie główne zasady, jakich powinny przestrzegać, kiedy są nad wodą. Każdy, komu udało się przywołać choć jeden przykład właściwego zachowania w tej sytuacji, mógł liczyć na nagrodę w postaci Odznaki Małego Pływaka. Był i czas na ślubowanie stosowania w praktyce ustalonych wspólnie zasad. Z pewnością pomogą one ustrzec najmłodszych przed niebezpieczeństwem.
Chwila na eksperymenty i zabawę
Znalazło się i miejsce na doświadczenia. Każdy mógł sprawdzić, jak zachowuje się woda w zetknięciu np. z kaszą gryczaną czy ryżem. To, czy puszczona na wodę w misce gąbka, mały samochodzik czy klocek się zanurzą, czy też pozostaną na wierzchu, ciekawiło nie tylko najmłodszych. Wystarczyło kilka zgięć na kartce zwykłego papieru i przy pomocy przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia” powstały statki, które później pływały w naczyniach wypełnionych wodą, tworząc bajkowy nastrój.
Zajęcia w wodzie
Rodzice wraz z dziećmi od 3 miesiąca życia mieli możliwość wziąć udział w bezpłatnych zajęciach na basenie w Hotelu Srebrny Dzwon w Kadynach. Jak podkreślał Paweł Witkowski, instruktor z Akademii Małego Pływaka i jej założyciel, najlepszym momentem na rozpoczęcie edukacji dzieci w wodzie jest właśnie 3. miesiąc życia. Układ odpornościowy dziecka w tym okresie jest już przygotowany na dłuższy kontakt z wodą. – Rola rodzica podczas pierwszego wejścia z dzieckiem na basen jest bardzo ważna. Zaczynamy od oswajania malucha z wodą, akustyką miejsca. Dopiero, gdy dziecko samo zaczyna interesować się tym, co dzieje się wokół niego, można uznać, że jest gotowe na tę przygodę. Tak naprawdę, największa frajda zaczyna się w momencie, kiedy dziecko jest w stanie samo utrzymać się w wodzie i kiedy czuje się oswojone ze sprzętami pływającymi. Takie zajęcia mocno integrują rodziców z dziećmi – mówił Paweł Witkowski.
Za współorganizację wydarzenia Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych dziękuje Stowarzyszeniu Akademia Małego Pływaka, Stowarzyszeniu Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, Hotelowi Srebrny Dzwon oraz Ratuszowi Staromiejskiemu w Elblągu.
Działanie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.