Będziemy stroić swoje posesje na Święta Bożego Narodzenia, tworzyć kartki dla Św. Mikołaja, bawić się w „Sąsiedzkie Kalambury”, zdobić przedmioty techniką decoupage i malować graffiti na jednym z murów elbląskiego Zatorza. A wszystko dlatego, bo mamy już za sobą rozstrzygnięcie pierwszego konkursu na zorganizowanie „Inicjatywy Sąsiedzkiej” w Elblągu.
Pomysł ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Elbląga i okolic. Komisja grantowa oceniła nadesłane wnioski i wybrała 5 spośród tych, które wydały im się najciekawsze. Pomysłodawcy każdego wniosku otrzymają po 500 zł dofinansowania na jego realizację.
Jednym z wyróżnionych wniosków jest inicjatywa na zorganizowanie konkursu przystrojenia posesji na Święta Bożego Narodzenia. Pomysł zgłosiło Stowarzyszenie Miłośników Wsi Nowakowo – Terranova. – Chcielibyśmy, żeby coroczne przeprowadzanie konkursu stało się naszą lokalną tradycją głównie dlatego, że większość mieszkańców terenów wsi Nowakowo to ludność napływowa, która nie ma wspólnych tradycji i zwyczajów – mówią pomysłodawcy. Członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że dzięki temu pokażą mieszkańcom Nowakowa, że jest płaszczyzna, na której można się spotkać, porozmawiać i zapoznać. – Jesteśmy również przekonani, że dzięki temu mieszkańcy zaczną się integrować – dodają.
Ważnym kryterium przy ocenie wniosków było zaangażowanie w działania osób w wieku powyżej 50. roku życia. Tak więc przy wdrażaniu ww. konkursu będą brali udział emeryci, bezrobotni i osoby ze Stowarzyszenia.
Kolejnym wyróżnionym działaniem jest zabawa w „Sąsiedzkie Kalambury”, mająca odbyć się w Elblągu, w okolicach ul. Nowowiejskiej i ul. Słonecznej. – Jedną z pozytywnych stron naszej inicjatywy będzie próba wskrzeszenia legendarnych kalamburów, które niegdyś co tydzień oglądaliśmy w telewizji. Z pewnością będzie to też stworzenie okazji do poznania się mieszkańców z tej części miasta, jak też próba zainicjowania ich spotkań, czyli spontaniczne powstanie sieci ludzi, którzy w przyszłości mogą realizować inne inicjatywy – informuje pomysłodawca, Karol Gorobec.
Głównym założeniem tego wydarzenia jest próba zintegrowania mieszkańców z okolic ww. ulic, a co za tym idzie – integracja międzypokoleniowa. Oprócz samej zabawy organizator proponuje również dyskusję z udziałem animatora społecznego, która ma pomóc w ożywianiu mieszkańców i pobudzaniu ich do działania.
Pomysłodawcą trzeciej z kolei inicjatywy, „Poniedziałków z decoupage”, jest Stowarzyszenie IWA – Integracja – Współpraca – Aktywność. Obejmuje ona dwa spotkania warsztatowe dla 12 mieszkańców dwóch rozpoczynających współpracę wsi: Władysławowa i Adamowa Osiedle. Pozyskanie nowych umiejętności zdobienia przedmiotów techniką decoupage będzie połączone ze wspólnym spędzeniem czasu przy kawie i ciastkach. – Spotkania te to jedyna szansa na integrację mieszkańców podczas zimy, ponieważ brakuje u nas we wsi takich okazji. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie wyzwolimy w mieszkańcach potrzebę aktywności oddolnej – deklarują członkowie IWA.
Przyozdobienie muru na Zatorzu specjalnie przygotowanym obrazem graffiti to następny ze zwycięskich pomysłów. Grupę inicjatywną stanowią uczniowie Gimnazjum nr 7, wraz z nauczycielem plastyki i nauczycielem religii. – Podczas wykonywania obrazu planujemy również nakręcić materiał filmowy, który będzie częścią teledysku o Zatorzu. Działaniem tym chcemy choć trochę zmienić dotychczasowe postrzeganie naszej dzielnicy jako niebezpiecznej i zaniedbanej. Ozdabiając brzydki i zniszczony mur, znajdujący się niedaleko wieżowców przy ul. Malborskiej, chcemy sprawić, żeby było tam choć trochę ładniej i bardziej kolorowo – deklarują gimnazjaliści. Jednocześnie chcą zmienić swój negatywny wizerunek i, zachęcając swoich rówieśników do aktywności pozaszkolnej, przy okazji będą udowadniać, że nastolatkowie z Zatorza wcale nie są tacy źli.
Ostatnią inicjatywą, która została wyróżniona, jest „Spotkanie ze Św. Mikołajem”. Akcję organizuje Stowarzyszenie Niepoprawnych Optymistów Krasina. W połowie grudnia dzieci i młodzież, wraz z dorosłymi, będą tworzyć kartki dla Św. Mikołaja. Pieniądze pozyskane z „Inicjatywy Sąsiedzkiej” będą przeznaczone na zakup ozdób świątecznych, takich jak bombki, łańcuchy i lampki oraz na materiały do tworzenia kartek i bombek styropianowych dekorowanych metodą decoupage. – Będzie to pierwsza taka akcja w naszej wsi Krasin, w świeżo wyremontowanej świetlicy. Działanie takie z pewnością zaktywizuje mieszkańców, ponieważ będą w nim brali udział zarówno najmłodsi, jak i ludzie w wieku powyżej 50. roku życia. To okazja do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych oraz do oderwania się od codziennych problemów – twierdzą członkowie Stowarzyszenia.
Wszystkie z wymienionych działań mają duże szanse na powodzenie, ponieważ jeśli mieszkańcy sami włożą w nie swoją pracę i wysiłek, to z pewnością będą bardziej szanowali ich efekty.
Tworzenie i funkcjonowanie Funduszu Inicjatyw Sąsiedzkich możliwe jest dzięki projektowi „Quo vadis NGO? Wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych w oparciu o tożsamość miejsca”. Projekt Stowarzyszenia ESWIP został sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.