Nadeszła wyczekiwana chwila dla 18 osób niepełnosprawnych intelektualnie, które przez ostatnie miesiące zdobywały wiedzę na gruncie zawodowym. Wyłoniła się dwunastka najlepszych „eko-wymiataczy”, czyli specjalistów od sprzątania i czyszczenia. Już rozpoczęli praktykę zawodową w elbląskich firmach.
W szkoleniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Sprawniejsi” wzięło udział 18 osób niepełnosprawnych wraz z trenerami pracy. Zdobytą wiedzę wykorzystali w części praktycznej podczas sprzątania wewnętrznego, zewnętrznego i pracy w automyjni. Po konsultacjach indywidualnych z doradcą zawodowym i psychologiem zostało wyłonionych 12 osób, które przeszły do ostatniego etapu projektu „Eko-wymiatacze – aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych”, czyli do praktyk zawodowych.
– Kiedy na ostatnim etapie projektu uczestnicy dowiedzieli się, że przechodzą dalej na praktyki zawodowe, cieszyli się, płakali i pytali czy to dzieje się naprawdę – mówi Joanna Ziemińska ze „Sprawniejszych”, koordynatorka projektu. Praca ma dla nich ogromne znaczenie, bo jest równoznaczna z posiadaniem swojego miejsca w społeczeństwie. Były jednak i takie osoby, które zdecydowanie powiedziały, że na razie nie czują się gotowe do podjęcia zatrudnienia.
Niepełnosprawni obecnie są w trakcie praktyk zawodowych, gdzie wspierani są przez trenerów pracy. Praktyki zawodowe odbywają się zarówno w miejscach, gdzie wcześniej przechodzili szkolenia, jak również w nowych firmach. Sprawę ułatwiła wcześniejsza współpraca, bo dzięki niej niepełnosprawni mogli wykazać się swoją pracowitością i sumiennością – tym potrafią doskonale zjednać sobie lokalnych przedsiębiorców.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie "Sprawniejsi"