Co zrobić, żeby w Elblągu wykorzystać potencjał wolontariatu? W jaki sposób pozyskiwać wolontariuszy i jak motywować, by chcieli oni współpracować stale? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy Kawiarenki Obywatelskiej pn. „Wolontariat na wagę złota". Spotkanie zorganizowało Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych (Wiceprezydent Miasta Elbląga – Grażyna Kluge, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Elbląga ds. Organizacji Pozarządowych – Maciej Pietrzak), instytucji publicznych (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Departament Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu, Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 9), kilkunastu organizacji pozarządowych z Elbląga, Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych oraz sami wolontariusze.
Jak rysuje się sytuacja wolontariatu w Elblągu?
Podczas kawiarenki rozmawiano o ogromnym potencjale skupionym w działaniach wolontariackich Elbląga. Zaliczyć do nich można m.in.: zbiórkę w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Żonkilowe Pola Nadziei organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego, akcję „Więc chodź, pomaluj mój świat” Regionalnego Centrum Wolontariatu, działalność na rzecz osób starszych (Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”), angażowanie się w codzienną pracę organizacji (Fundacja Elbląg) czy przygotowywanie wydarzeń kulturalnych, happeningów (m.in. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Stowarzyszenie Elbląg Europa). Te doświadczenia pokazują, że część elblążan chętnie angażuje się w pomoc innym, jednak jest to udział przede wszystkim akcyjny. Trudniej zachęcić wolontariuszy do wspólnego działania na dłużej.
Co przed nami?
Okazało się, że wciąż mamy problemy z promocją wolontariatu. Nie posiadamy bazy informacyjnej dla potencjalnych zainteresowanych (zawierałaby odpowiedzi na proste pytania, m.in. gdzie mogę być? co tam będę robić?). Brakuje też większej współpracy organizacji i instytucji oferujących wolontariat z instytucjami i organizacjami koordynującymi pracę wolontariuszy. Co za tym idzie – nie ma systemowych rozwiązań. Potrzebni są liderzy, którzy będą zachęcać i angażować do udziału w wolontariacie. W planach jest stworzenie programu rozwoju wolontariusza (umożliwiającego wzrost jego kompetencji i umiejętności). Cenne będzie też zawiązanie partnerstw na rzecz rozwoju wolontariatu, które umożliwią lepszą współpracę.
Od akcyjności do stałej współpracy
Podczas kawiarenki padło pytanie m.in. o to, w jaki sposób przyciągnąć, utrzymać oraz zmotywować wolontariusza do stałej współpracy. Oto kilka wniosków z dyskusji.
- Najpierw warto stworzyć profil wolontariusza. Musimy wiedzieć, kogo szukamy i co taka osoba będzie robiła.
- Aby dotrzeć do potencjalnych odbiorców, należy szukać ich w różnych środowiskach. Pracę z osobami, które chcemy zaangażować należy rozpocząć już wśród uczniów szkół podstawowych.
- Do wolontariatu należy zachęcać, pokazując jego różnorodność, możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Warto podkreślać to dobrymi, konkretnymi przykładami, skupić się na przełamywaniu stereotypów dotyczących wolontariatu.
- Kiedy już mamy pod swoją opieką wolontariusza, ważne jest, aby przydzielać go do konkretnego zadania i miejsca. Wówczas będzie czuł się pewniej, będzie miał świadomość za co dokładnie jest odpowiedzialny.
- Każdy wolontariusz potrzebuje indywidualnego podejścia do jego potrzeb. Konieczne jest, aby zawsze znaleźć czas na rozmowę.
- Współpracując z wolontariuszem należy pamiętać, aby potrafić podziękować za jego pomoc i pracę. Warto szukać jak najwięcej takich okazji. Dzięki temu wzrasta jego poczucie przynależności do organizacji, w której działa.
Jak zapowiedzieli organizatorzy spotkania, w Elblągu odbędzie się jeszcze kilka spotkań poświęconych m.in. wypracowaniu „standardu” świadczenia usług wolontarystycznych. Oznacza to wypracowanie modelu działania, który umożliwi oferowanie usług na odpowiednim poziomie.
Kawiarenka Obywatelska zorganizowana została w Klubie Muzycznym „Mjazzga”, który bezpłatnie udostępnił przestrzeń do dyskusji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu” finansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.