Eksperci krytycznie oceniają funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego
Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego opublikował raport przedstawiający funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w latach 2014-2017: spadek liczby rozpatrywanych spraw i wydawanych orzeczeń oraz manipulowanie składami orzekającymi.
Wbrew zapowiedziom przedstawicieli partii rządzącej, że zmiany legislacyjne oraz zmiany osobowe w Trybunale mają poprawić jego działanie, dane przedstawione w raporcie wskazują na istotne pogorszenie efektywności działania polskiego sądu konstytucyjnego.
Dane przedstawione w raporcie wskazują też na odejście od reguły alfabetycznego przydziału spraw uwzględniającej kolejność ich wpływu do Trybunału na rzecz ręcznego sterowania składami przez prezes TK Julię Przyłębską. TYLKO W STYCZNIU I LUTYM 2017 ROKU PREZES TK WYDAŁA 53 ZARZĄDZENIA ZMIENIAJĄCE SKŁADY ORZEKAJĄCE W 49 SPRAWACH, W NIEKTÓRYCH SPRAWACH SKŁADY ZMIENIANE BYŁY DWUKROTNIE.
Przy czym, aż 49 spośród 53 wspomnianych zarządzeń nie wskazywało ustawowej podstawy prawnej kompetencji prezesa TK do zmiany składu, a 21 NIE ZAWIERAŁO W OGÓLE ŻADNEGO UZASADNIENIA. W efekcie, w 80% spraw funkcję sprawozdawcy przydzielono albo sędziemu TK wybranemu przez Sejm VIII kadencji albo osobie wybranej przez Sejm VIII kadencji na stanowisko sędziego Trybunału legalnie obsadzone przez Sejm VII kadencji.
– Praktyka taka może stanowić poważne naruszenie prawa i prowadzić do kwestionowania bezstronności wydawanych przez Trybunał wyroków" – dodaje prof. Marcin Matczak.
W 2017 ROKU ZŁOŻONO 20 WNIOSKÓW O WYŁĄCZENIE SĘDZIEGO ZE SKŁADU ORZEKAJĄCEGO. DZIEWIĘĆ Z NICH – PO RAZ PIERWSZY W HISTORII TRYBUNAŁU – UZASADNIONO BRAKIEM UPRAWNIENIA DO ZASIADANIA W SKŁADZIE ORZEKAJĄCYM. Żaden z tych wniosków nie spowodował wyłączenia członka składu orzekającego. Czternastokrotnie wnioskowano o wyłączenie ze składu orzekającego osób wybranych przez Sejm VIII kadencji na stanowiska sędziów TK legalnie obsadzone przez Sejm VII kadencji. Najwięcej, aż siedem razy, wnioskowano o wyłączenie z udziału w rozpoznaniu sprawy Mariusza Muszyńskiego.
AUTORZY RAPORTU WYRAZILI OBAWY ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO ZBIGNIEWA ZIOBRO JEGO PODWÓJNEJ ROLI W POSTĘPOWANIU PRZED TK JAKO INICJATORA KONTROLI ORAZ UCZESTNIKA POSTĘPOWANIA. W 2017 roku Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału o ocenę konstytucyjności podstaw wyboru przez Sejm VI kadencji sędziów TK: Piotra Tulei, Stanisława Rymara oraz Marka Zubika, a następnie wykorzystał swoje kompetencje uczestnika postępowania, wnioskując o wyłączenia tych sędziów ze składów orzekających. Konsekwentne stosowanie takiego zabiegu może, zdaniem ekspertów, doprowadzić do niedopuszczalnego w świetle zasady niezależności Trybunału Konstytucyjnego udziału Prokuratora Generalnego w kształtowaniu składów orzekających.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego