Ekowyborca, Rodzice dla Klimatu i Green REV Institute odpytują polityków przed wyborami
Przedwyborcze rankingi partii i osób kandydujących na stałe wpisują się w krajobraz kampanijny. Debaty, ankiety, kwestionariusze to nie tylko sposoby na uzyskanie informacji i potwierdzenie poglądów i planów danego ugrupowania, ale także narzędzie do pokazywania decydentom co jest ważne dla społeczeństwa. Ekowyborca, Green REV Institute i Rodzice dla Klimatu pytają komitety wyborcze o konkretne postulaty w kontekście klimatu.
Czas na myślenie wspólnotowe
„Pytamy kandydatów i kandydatki do Parlamentu RP o ochronę klimatu i środowiska, ponieważ są one dobrami publicznymi. Od stopnia zainteresowania tymi tematami i tempa wdrażania ambitnej polityki klimatycznej zależy dobrostan nie tylko ludzi, ale wszystkich innych ożywionych i nieożywionych elementów przyrody. Te pytania powstały, aby sprawdzić, czy państwo jako zbiór instytucji zacznie reprezentować głos społeczeństwa, czy przeróżnego rodzaju wielki biznes” Beata Borowiec, współprowadząca Ekowyborcy, ambasadorka European Climate Pact.
Debaty, ankiety, kwestionariusze to nie tylko sposoby na uzyskanie informacji i potwierdzenie poglądów i planów danego ugrupowania, ale także narzędzie do pokazywania decydentom co jest ważne dla społeczeństwa. “Wspólnie opracowane pytania wysłałyśmy do KW Koalicja Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Nowa Lewica, KW Trzecia Droga, KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Konfederacja. Nie odpowiedzieli: PiS, Konfederacja, Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Nowoczesna.” - mówi Beata Borowiec.
“Oczywiście na liście pytań znalazły się pytania dot. hodowli przemysłowej oraz wyżywienia zbiorowego dostosowanego do wyzwań klimatycznych XXI wieku” - Anna Spurek, COO Green REV Institute. “Nie możemy unikać w nieskończoność rozmowy o tym do czego prowadzi nas niebezpieczna narracja o prawie do kotleta. W 2023 r. oczekujemy od osób kandydujących oraz komitetów wiedzy na temat tego dlaczego Polska jest “liderką” produkcji mięsa, nabiału i jaj i jakie są tego konsekwencje dla osób, które nie mogą w lecie otwierać okien, dla osób, których nie stać na zdrową, zrównoważoną żywność i są zagrożone ubóstwem żywnościowym. Chcemy, żeby politycy skonfrontowali się z wiedzą naukową i obliczami nieefektywnego systemu żywności i zajęli się tym, że w np. szpitalach zamiast leczyć szkodzimy jedzeniem a w szkolnych stołówkach i kateringach króluje szkodliwa dla nas wszystkich żywność.” dodaje A. Spurek.
“Te wybory zadecydują nie tylko o najbliższej 4-letniej przyszłości naszego kraju, ale będą miały wpływ na losy wielu kolejnych pokoleń i zaważą o przyszłości polskiej przyrody, miejsc pracy, zdrowia czy demografii“ - mówią aktywistki Rodziców dla Klimatu. “Dlatego zebraliśmy stanowiska komitetów w sprawach, które są dla nas bardzo ważne i które zadecydują o kierunkach, tempie i skuteczności polityki klimatycznej i społecznej nowego rządu.”
Z wynikami kwestionariuszy i odpowiedziami komitetów można zapoznać się na profilu fb Ekowyborcy.
Źródło: Green REV Institute