W pierwszy weekend września 2003 roku już po raz drugi Centrum Zrównoważonego Rozwoju pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Łódzkiego zorganizowało Święto Ziemi Łódzkiej, mające na celu promowanie zdrowej żywności województwa łódzkiego i działań na rzecz ekorozwoju.
Jarmark Łódzki
Osoby, które wybrały się na weekendowy spacer na ulicę Piotrkowską oraz plac Wolności mogły podziwiać ekspozycje osiągnięć Gmin, Związków Gmin oraz Starostw Województwa Łódzkiego. Wśród nich znalazły się różne stoiska:
- Stoisko z „dobrymi torbami” wykonanymi z płótna. Na ulotce reklamowej można przeczytać, że taka torba „jest doskonała jak niebo; możesz nosić w niej zakupy; zabrać ją na wycieczkę; albo dać ją komuś bliskiemu; i niech świeci wam księżyc !”;
- Zaopatrzeni w taką torbę mogliśmy ją wypełnić tradycyjnymi artykułami spożywczymi: wędlinami, chlebem, miodem, wyrobami mleczarskimi;
- Można było również zobaczyć pszczoły przy pracy, dzięki ekspozycji ze szklanym ulem;
- Zainteresowanie wzbudzał też model młynu, z precyzyjnie wykonanymi szczegółami;
- Przygotowano również stoiska z ekspozycjami roślin takich jak kaktusy czy rośliny wodne;
- Na jednym ze stoisk można było również podziwiać starodawne pieczęcie oraz matryce z dawnej drukarni;
- Nie zabrakło również ekspozycji prezentującej sztukę ludową.
- Zespół Taneczny Pomorska;
- Dom Pomocy Społecznej nr 5;
- Teatr PICCOLO;
- Alternatywny Teatrzyk Drewnianej Łyżki;
- Zespół „Wiolinki”
- Zespoły Sportowe;
- Widzewski Dom Kultury;
- Zespół „Akcent”;
- Zespół Sportowców „Budowlani”
Wielka Gala
Uroczystym zakończeniem obchodów Święta Ziemi Łódzkiej była Wielka Gala, która odbyła się w niedzielę wieczorem w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Rozpoczął ją występ zespołu dziecięcego „Akcent”. Następnie głos zabrali między innymi : Przewodniczący Kapituły Ziemi Łódzkiej – pan Marszałek Województwa Łódzkiego Mieczysław Teodorczyk, vice prezydent Urzędu Miasta pan Marek Michalik.
Zanim prowadzący galę Jacek Trznadel (Teatr Muzyczny) oraz Monika Czerska (Radio Łódź) przeszli do głównego punktu programu jakim było wręczeni nominacji i statuetek Ekoglobów wystąpił duet gitarowy Adamiak Kobylarczyk.
Statuetki Ekoglobów w poszczególnych kategoriach otrzymali:
- Samorząd Przyjazny Środowisku – gmina – Kobiele Wielkie;
- Samorząd Przyjazny Środowisku - miasto – Kutno;
- Samorząd Przyjazny Środowisku – powiat, związek gmin – w tej kategorii Kapituła Ziemi Łódzkiej nie wyłoniła zwycięzcy;
- Ekofirma - Ekotechnologia – Polska Grupa Gospodarowania Odpadami;
- Ekofirma - Produkt Przyjazny Środowisku – w tej kategorii Kapituła Ziemi Łódzkiej nie wyłoniła zwcięzcy;
- Ekofirma - Producent Zdrowej Żywności – Łódzka Spółdzielnia Mleczarska
- Superwystawca firma – Łódzka Spółdzielnia Mleczarska;
- Superwystawca samorząd – Starostwo Powiatowe Poddębice.
Kapituła Ziemi Łódzkiej i Centrum, Zrównoważonego Rozwoju przyznało również Honorowego Ekogloba 2003 dla społeczności Gminy Sławno.
Podczas uroczystości wystąpił również parodysta A. Dyszak oraz na zakończenie Chór z Bełchatowa Schola Cantorum, składający się z osiemdziesięciu osób, w tym czterdziestu dzieci. Zwieńczeniem wieczoru był uroczysty bankiet.
Organizatorzy nie wystrzegli się drobnych potknięć, które u niektórzy z zaproszonych na uroczystość gości wywołały uśmiech na twarzy. Nominowanych i laureatów w ostatnich pięciu kategoriach zaprezentowano bez projekcji filmów dotyczących ich działalności. Aby uniknąć zamieszania z kopertami, część z nich została otworzona już za kulisami. A może były to zamierzone zabiegi organizatorów?
Artykuł został autoryzowany przez organizatorów.</</small>i>
Źródło: lodzkie.ngo.pl