Na konkurs 'Bieda i środowisko – wzajemne powiązania', zorganizowany przez UNDP w ramach Kampanii na rzecz Milenijnych Celów Rozwoju, odpowiedziało ponad 150 osób z całej Polski. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 19 marca 2003, zwycięskie projekty otrzymały nagrody.
Pula pieniędzy wynosiła 30 000 złotych. Nagrody przekazywali organizatorzy konkursu: ambasador UNDP Colin Glenn, Sekretarz Stanu MGPiPS Joanta Banach, przedstawiciel BiSE SA Joanna Wardzińska i krajowy koordynator GEF/SPG. W konkursie brali udział zarówno twórcy konkretnych, wcielanych w życie projektów ekologicznych rozwiązań w walce z ubóstwem (tym przyznano nagrody pieniężne), jak i autorzy esejów opisujących lokalną sytuację i sposoby jej poprawy.
Przyznano po 3 pierwsze nagrody po 5000 zł:
-„Gospodarstwo ekologiczno-agroturystyczne prowadzone przez osoby niepełnosprawne na terenie wiejskim”,
-Program „Pychówka”
-„Pozyskiwanie drewna opałowego – aktywna ochrona cietrzewia w Przemkowskim Parku Krajobrazowym”
Nagrody drugie (3000 zł) i trzecie (1000 zł) również przyznano ex aequo trzem projektom. Autorzy najlepszych esejów wezmą udział w warsztatach „Bieda i środowisko – wzajemne powiązania” i szkoleniu z zarządzania projektem.
Projekt "Bieda i Środowisko – wzajemne powiązania" został zainicjowany przez polskie biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w duchu ustaleń Szczytu w Johannesburgu i w ramach kampanii Milenijnych Celów Rozwoju dla Polski. Celem projektu „Bieda i środowisko – wzajemne powiązania” jest zebranie młodych liderów społecznych, ekspertów uniwersyteckich i przedstawicieli rządu. Na podstawie swoich doświadczeń stworzą oni rekomendacje dla narodowej strategii, która włączy problemy ochrony środowiska w zagadnienie walki z ubóstwem. Projekt jest realizowany w partnerskiej współpracy z Programem Małych Dotacji GEF, Ministerstwem Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej i Bankiem BISE.
Jak powiedział Przemysław Czajkowski, Krajowy Koordynator GEF/SGP, członek jury, uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością i przede wszystkim chęcią wyjścia z marazmu. !50 zgłoszeń na 2500 gmin nie wydaje się liczbą astronomicznie dużą, tym niemniej oddźwięk społeczny był zaskakująco szeroki. Odpowiedziały zarówno NGOsy, jak i urzędnicy samorządowi i uczniowie gimnazjów czy liceów. Zdaniem ambasadora UNDP jest to krok na dobrej drodze, łączący dwie chwalebne inicjatywy: aktywną walkę z ubóstwem połączoną z szacunkiem i wolą chronienia środowiska naturalnego.
Źródło: inf. własna