Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia. Wysłuchanie dla Krajowego Planu Odbudowy
Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia to temat trzeciego wysłuchania dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO). KPO określa cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski. Dokument powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z resortami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary w KPO. W wysłuchaniu wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
„Każdą wypowiedź, którą dziś usłyszeliśmy, przeanalizujemy. Do wysłuchań zaprosiliśmy przedstawicieli pozostałych ministerstw, aby wspólnie, w sposób kompleksowy, dopracować Krajowy Plan Odbudowy w każdym filarze. Chcemy, żeby końcowy dokument w sposób, jak najbardziej pełny odpowiadał na potrzeby rozwojowe całego kraju" – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Zdrowie w KPO
Inwestycje w zakresie zdrowia w ramach KPO będą przede wszystkim dotyczyć modernizacji infrastruktury placówek leczniczych, rozwoju kadr, cyfryzacji ochrony zdrowia oraz rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych oraz sektora farmaceutycznego. W efekcie zaplanowanych w KPO działań zmniejszą się terytorialne nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, a jakość świadczonych usług na wszystkich poziomach zostanie podniesiona.
W Polsce brakuje kadry medycznej, dlatego planujemy wprowadzenie zmian ustawowych i sfinansujemy zaplecze dydaktyczne uczelni, które umożliwi przyjmowanie większej liczby studentów na kierunki medyczne. Będą również bony na sfinansowanie płatnych studiów. Będziemy dążyć do poprawy infrastruktury podmiotów leczniczych i wdrażania, tak ważnych w okresie pandemii, cyfrowych rozwiązań jak rozwój Platformy e-Zdrowie.
Wyzwaniem w ochronie zdrowia jest gotowość do szybkiego podejmowania badań oraz prowadzenia analiz z zakresu epidemiologii i diagnostyki nowych czynników zakaźnych. Planujemy stworzenie Centrum Badawczo-Analitycznego, czyli laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa, w którym możliwe byłoby prowadzenie badań z najbardziej niebezpiecznymi wirusami.
Będziemy wprowadzać lepsze warunki dla rozwoju sektora leków i wyrobów medycznych. Pandemia pokazała, jak bardzo Europa jest uzależniona od zewnętrznych rynków farmaceutyków, w szczególności od rynku chińskiego. Stworzymy w Polsce odpowiednie warunki dla przemysłu farmaceutycznego, aby zachęcić firmy do inwestowania w produkcję substancji czynnych, intermediatów i gotowych leków.
Wysłuchania KPO
KPO jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy, z którego Polska otrzyma 58,1 miliardów euro na dotacje i pożyczki.
"Krajowy Plan Odbudowy odpowiada na polskie potrzeby rozwojowe. Pieniądze z Funduszu Odbudowy zainwestujemy m.in. w stworzenie przedsiębiorcom stabilnych warunków do inwestowania, ochronę zdrowia, transformację w kierunku "zielonej" gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport czy upowszechnienie rozwiązań cyfrowych" – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Wysłuchania KPO przygotowują Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z MFiPR. Harmonogram i link do rejestracji na kolejne spotkania znajduje się na stronie www.wysluchanieplanodbudowy.pl.
Konsultacje Planu Odbudowy
Równolegle z wysłuchaniem, trwają konsultacje społeczne KPO. Uwagi można zgłaszać do 2 kwietnia 2021 r. Mogą w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani. KPO i formularz zgłaszania uwag: www.kpo.gov.pl.
Wraz z konsultacjami prowadzimy dialog nieformalny z Komisją Europejską. Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO do KE. Na zaakceptowanie planu KE będzie miała dwa miesiące.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej