Mówią, że człowiek uczy się całe życie. W zupełności się z tym zgadzamy. Aby organizacja pozarządowa dobrze realizowała swoje cele z wykorzystaniem innowacyjnych metod, potrzebuje inspiracji przewodnika. Tym razem były nimi organizacje z czterech krajów, które przeprowadziły mobilności w ramach programu Efektywna Edukacja E+.
Fundacja Laboratorium Inspiracji Społecznych wzięła udział w projekcie Efektywna Edukacja E+ współfinansowanym w ramach programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej. Cały projekt odbył się w ramach Akcji 1: Mobilność kadry edukacji dorosłych i trwał od 1.06.2017 do 31.12.2018 r.
Celem projektu Efektywna Edukacja E+ było wsparcie rozwoju i integracji kadry Fundacji LIS oraz poznanie metod i technik z zakresu edukacji osób dorosłych poprzez mobilność do czterech zagranicznych partnerów. Trenerzy w ramach mobilności poznawali dobre praktyki z zakresu zarządzania organizacją pozarządową i współpracy z lokalnymi władzami i biznesem. Założone cele zostały osiągnięte poprzez zastosowanie praktyk europejskich oraz wzrost kompetencji naszego zespołu z zakresu edukacji nieformalnej osób dorosłych, w szczególności grupy defaworyzowanej jaką są seniorzy, kobiety i osoby poza rynkiem pracy – mieszkańcy terenów wiejskich.
Mobilności w ramach projektu odbyły się do 4 partnerów: ADIRN (PORTUGALIA), BALLYHOURA DEVELOPMENT (IRLANDIA), STRANAIDEA (WŁOCHY) ORAZ ALLAZOYME (CYPR). Każda mobilność trwała 5 dni w trakcie których 7 trenerów Fundacji m.in. zapoznawało się z metodami i technikami edukacji osób dorosłych.
Dzięki 4 mobilnościom wdrożone zostały konkretne narzędzia, ale i pojawiło się wiele pośrednich inspiracji, m.in.: nowe metody storytellingu, ćwiczenia pomocne przy pedagogice teatralnej, otwarte dla społeczności spacery edukacyjne prowadzone przez seniorów, metody pracy z nauką (np. analiza emocji poprzez obrazy), idea żywego skansenu.
Poza mobilnościami, przeprowadzone zostały ogólnodostępne seminaria upowszechniające dot. poszczególnych mobilności. Swoistą innowacją była również prelekcja nt. projektu w Multikinie, przed seansem filmowym.
Dla uczestników projekt był również możliwością podpatrzenia warsztatu trenerskiego oraz działania „od kuchni” większych i dłużej działających organizacji. Pozytywnie wpłynął na ich umiejętności językowe, dalszą motywację do działania, a także na pogłębienie kontaktów z organizacjami działającymi na skalę europejską o podobnym profilu działania.
Więcej informacji na temat projektu Efektywna Edukacja E+ można znaleźć na stronie Fundacji: http://www.fundacjalis.org/erasmusplus.html oraz na facebooku: https://www.facebook.com/fundacjalis.
Fundacja Laboratorium Inspiracji Społecznych to zespół oparty na doświadczeniu i kompetencjach. Na co dzień pracujemy w organizacjach pozarządowych, biznesie, uczelniach oraz instytucjach publicznych. Łączy nas pasja i zaangażowanie! Aktywnie kształtujemy rzeczywistość, czerpiąc z różnorodności i współpracy lokalnych instytucji i społeczności.