Ruszył nowy multimedialny portal skierowany do ludzi zajmujących się kulturą i edukacją kulturalną w Polsce. Pomysłodawcy portalu deklarują, że strona powstała w odpowiedzi na potrzebę sygnalizowaną przez uczestników życia kulturalnego w kraju.
Portal ma integrować środowisko i pomagać w szybkiej wymianie informacji i doświadczeń w zakresie edukacji kulturalnej. Pomysł pojawił się po Kongresie Edukacji Kulturalnej zorganizowanym w październiku ubiegłego roku. - Uczestnicy Kongresu byli zgodni, że warto stworzyć coś na kształt internetowego "informatorium edukacji kulturalnej". Narzędzie, które pozwoli gromadzić i wymieniać wiedzę i informacje z tego zakresu - wyjaśnia Aleksandra Stańczuk, menedżerka projektu.
Na stronie znajdziemy zarówno najświeższe informacje dotyczące wydarzeń edukacyjno - kulturalnych, jak również bazę inspiracji i praktycznych informacji. W zakładce Baza Wiedzy redakcja portalu zamieściła min. publikację Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej pod redakcją Anny Szwed, która podsumowuje wyniki październikowego Kongresu, raport Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" na temat kondycji domów kultury na Mazowszu, czy książkę "Lokalnie: Animacja kultury/community arts" przygotowana przez Instytut Kultury Polskiej
W tworzenie edukultura.pl zaangażowanie jest grono ekspertów oraz instytucji zajmujących się edukacją kulturalną - m.in.: prof. Barbara Fatyga, prof. Roch Sulima oraz Anna Michalak z warszawskiej Dorożkarni. - Zaprosiliśmy i teoretyków i praktyków animacji kultury. Dla nas edukacja kulturalna i animacja kultury są blisko. Razem dobrze działają. Myślenie o edukacji kulturalnej w kontekście szkoły i kultury wysokiej jest ograniczające. Mamy nadzieję, że portal pokaże, że może być inaczej - zachęca Stańczuk. Inicjatywę poparł również Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, który wielokrotnie podkreślał, że edukację kulturalną traktuje bardzo poważnie (dedykując jej prace i główną refleksję w 2009 roku).
- Portal jest nowoczesnym, interaktywnym medium. Z jednej strony robimy wywiad środowiskowy, sami szukamy ciekawych i pomocnych informacji, a z drugiej zapraszamy wszystkich do dzielenia się z innymi użytkownikami i do samodzielnego ich zamieszczania - zachęca menedżerka projektu i dodaje: - W realu brakuje przestrzeni wymiany myśli, doświadczeń, czy prezentacji dobrych praktyk. W Internet rozwiązuje ten problem. Mam nadzieję, że będziemy potrafili wykorzystać możliwości jakie nam daje, że portal będzie naszą wspólną sprawą.
Paneliści spotkania E - Kongresu, którzy w zeszłym tygodniu spotkali się w Klubokawiarni Chłodna 25 zgodnie podkreślali, że animatorzy kultury oraz osoby zajmujące się edukacją kulturalną mają niezwykle rzadko okazję, żeby się spotkać i wymienić doświadczeniami: - Jest tak, że jesteśmy bardzo zapracowaną grupą zawodową, często nasi koledzy robią świetne rzeczy, a my nie mamy czasu w nich uczestniczyć, albo po prostu zapytać się o ich metody pracy, o to co zadecydowało, że coś się udało, a coś innego nie - mówiła wtedy Marta Białek-Graczyk z ę.
Warto odwiedzić portal i prowadzone w jego ramach blogi, bo jak pisze prof. Barbara Fatyga (autorka jednego z nich): "Oczywiście, że kultury trzeba się uczyć. Pytania podstawowe dotyczą raczej kwestii: PO CO TO ROBIĆ? JAKIMI METODAMI? KTO MA TO ROBIĆ? oraz KTO MA DECYDOWAĆ, CO JEST ROBIONE?" Miejmy nadzieję, że portal pomoże szukać odpowiedzi na te ważne dla jakości naszego życia pytania.
Instytucje partnerskie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Instytut Kultury, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
Źródło: inf. własna