Edukacja polityczna w Polsce jest wciąż na niewystarczającym poziomie. Szkoła Liderów od 30 lat próbuje to zmienić
W Polsce brakuje kompetentnych polityków. O ich edukację od 30 już lat stara się Fundacja Szkoła Liderów. Z okazji jubileuszu zabiera głos w kwestii kompetencji osób ze sceny politycznej, nakłania do świadomego wyboru kandydatów do Parlamentu Europejskiego i organizuje 30 spotkań w całej Polsce.
Fundacja Szkoła Liderów powstała w 1994 r., kiedy Zbigniew Pełczyński, profesor Oksfordu, zorganizował pierwszą letnią Szkołę Młodych Liderów Społecznych i Politycznych. Celem fundacji jest działanie na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Szkoła wynajduje i wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego, w partiach i organizacjach politycznych, a także biznesie. Jest miejscem spotkania i dialogu. W jej programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych.
– W ostatnich latach dużo w Polsce mówi się o edukacji obywatelskiej. Ale edukacji politycznej ciągle brakuje — nie ma jej ani w szkołach, ani w partiach. Aby móc pracować w magazynie z wózkiem widłowym trzeba mieć ukończone odpowiednie kursy. A żeby być posłem albo europosłem…? Partie mają fundusze eksperckie, mogłyby je wykorzystywać do podnoszenia kompetencji, ale nie robią tego. My od 30 lat staramy się zmieniać ten system poprzez szkolenie ludzi zajmujących się szeroko rozumianą polityką. Uczymy, jak stosować zdobytą władzę do osiągania innych celów, takich jak podnoszenie dobrobytu społeczeństwa, zaspokajanie jego potrzeb, wzrost gospodarczy, zabezpieczenie wysokiego poziomu ochrony środowiska naturalnego czy bezpieczeństwa. Przypominamy, że władza w państwie stanowi środek do osiągania celów innych aniżeli samo posiadanie władzy — podkreśla Magdalena Tchórznicka, prezeska Zarządu Fundacji Szkoła Liderów.
30 spotkań na 30-lecie
Organizacja towarzyszyła liderom i liderkom w ich rozwoju zawodowym i liderskim podczas ogromnych zmian, które działy się w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech dekad: transformacji ustrojowej, przystąpienia do NATO czy Unii Europejskiej. W tym czasie szkolenia ukończyło ponad 5 tys. osób, a część z nich będzie miała okazję ponownie spotkać się i porozmawiać w aż 30 lokalizacjach. Dla absolwentów przebywających za granicą przygotowano spotkanie online.
Największe ze spotkań odbędzie się w Warszawie – w siedzibie Sejmu RP. Dotyczyć będzie nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, a w czasie debaty absolwenci – Róża Rzeplińska, Aleksandra Saczuk i Przemysław Sadura – poruszą tematy takie, jak wybory i wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską oraz to jakich kompetencji będą potrzebowały osoby, które wybierzemy w czerwcowym głosowaniu. Tematyka spotkania idealnie wpasowuje się w organizowaną równolegle przez Szkołę Liderów kampanię #BrukselaToNieKurort, która edukuje na temat świadomego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
– Poza doskonałą okazją do świętowania, obchody 30-lecia są dla nas okazją do podsumowania naszej działalności i efektów pracy. Edukacja przywódcza niewątpliwie wciąż jest w Polsce niezbędna, choć zmieniają się konkretne potrzeby i wyzwania. Naszym celem od samego początku było i cały czas będzie budowanie liderstwa opartego na wartościach, które jako jedyne przechodzi próbę czasu. W tym roku edukujemy jednak nie tylko liderów, ale również wyborców, którzy 9 czerwca udadzą się do urn, by wybrać naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Myślę, że to świetna klamra zamykająca trzecią dekadę naszej działalności – tłumaczy Magdalena Tchórznicka.
30 spotkań to nie jedyne wydarzenie organizowane w związku z okrągłą rocznicą fundacji. W październiku odbędzie się uroczysta gala jubileuszu z udziałem Svietłany Cichanouskiej. Podczas wydarzenia spotkają się nie tylko absolwenci i absolwentki programów Fundacji, ale również współpracownicy, partnerzy i eksperci.
Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego(od 30 lat) pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego, w partiach i organizacjach politycznych, a także biznesie. Jest miejscem spotkania i dialogu. W jej programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych.
#BrukselaToNieKurortto kampania Fundacji Szkoła Liderów edukująca na temat świadomego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest informowanie na temat zagrożeń i wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz krajami członkowskimi, a także edukacja w zakresie kompetencji niezbędnych u osób reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej.
Źródło: Fundacja Szkoła Liderów