Edukacja finansowa - nowa metoda pracy z rodzinami wykluczonymi ekonomicznie
Pod takim tytułem odbyła się 18 września 2015 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów konferencja, organizowana przez Fundację Innowacja i Wiedza. Celem konferencji było przybliżenie edukacji finansowej jako metody pracy z rodzinami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej.
Konferencja skierowana była do pracowników i wolontariuszy organizacji pomocowych, którzy na co dzień pracują z rodzinami wymagającymi wsparcia. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób z całej Polski.
Wydarzenie było podzielone na 3 bloki tematyczne, pierwszy z nich poświęcony był problematyce biedy i jednocześnie motywacji rodzin do pracy nad wyjściem z impasu życiowego. Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytanie czy edukacja finansowa powinna być prowadzona przez pracowników instytucji pomocowych i jak bardzo może wspierać pracę socjalną. Podczas dyskusji przedstawiciele placówek pomocowych podkreślali, że edukacja finansowa jest prowadzona od dawna, ale nie w sposób sformalizowany. Przeszkodą w pracy z rodzinami jest duża roszczeniowość i bierna postawa. Wysokość zasiłków powinna być często waloryzowana i ustalana indywidualnie, gdyż zbyt wysokie zasiłki są demotywujące, natomiast zbyt niskie nie pozwalają na wyjście z biedy pomimo aktywnej pracy rodziny.
Drugi blok przeznaczony był na podsumowanie rezultatów projektu „Zyskaj więcej! Edukacja finansowa dla osób wykluczonych ekonomicznie”, prowadzonego przez Fundację Innowacja i Wiedza, realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG. O swojej pracy środowiskowej opowiadali pracownicy socjalni i asystenci rodzin w kontekście wprowadzania edukacji finansowej w ich codzienne obowiązki. Wspaniałym przykładem wdrożenia edukacji finansowej do organizacji były Banki Żywności SOS, Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie oraz Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej. Dyrektorzy tych instytucji opowiedzieli jak dużą wartość edukacja finansowa wniosła do codziennej pracy pracowników. Na potwierdzenie tych słów zaprezentowano kilka historii sukcesu, gdzie rodziny znajdujące się w skrajnych sytuacjach życiowych odzyskiwały wiarę w zmianę losu. Dzięki pracy 89 edukatorów finansowych aż 140 rodzin miało szanse nauczyć się zarządzać własnym budżetem, oszczędzać i spłacać długi. Poświęcenie i zaangażowanie pracowników i asystentów rodzin przyniosło efekt w postaci 125 000 zł, które udało się zaoszczędzić we wszystkich rodzinach łącznie w trakcie trwania projektu. Ta część konferencji stanowiła dowód na to, że przy intensywnej pracy obu stron- pracownika i rodziny- edukacja finansowa jest efektywnym narzędziem wychodzenia z ubóstwa.
Na zakończenie konferencji wystąpili przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji, które mają różnorodne doświadczenia w prowadzeniu projektów z zakresu edukacji finansowej i budowania świadomości wśród grup zagrożonych wykluczeniem ekonomicznym. Ten blok tematyczny był inspiracją dla uczestników konferencji i zachęcał do tworzenia projektów, organizowania wydarzeń związanych z edukowaniem różnych odbiorców poczynając od dzieci aż do seniorów. Patronat honorowy nad konferencją objął Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Robert Kempa.
Źródło: Fundacja Innowacja i Wiedza