Warszawskie e-pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt komputerowy i oprogramowanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Centra zostały otwarte w ramach projektu, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.
W czwartek, 3 października, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz była w jednej z e-pracowni warszawskich, która powstała na Grochowie w Zespole Szkół Specjalnych nr 91 przy ul. Weterynaryjnej 3. – Stworzenie takich miejsc wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, to kolejne działanie, dzięki któremu wielu osób ma szanse na bycie pełnoprawnymi użytkownikiem Internetu bez względu na niepełnosprawność – mówiła prezydent Warszawy.
Korzystanie z e-pracowni jest bezpłatne. E-pracownie powstały:
- w Multicentrum przy ul. Porajów 14, Tarchomin
- w Mediatece Start-Meta przy ul. Szegedyńskiej 13a, Bielany
- w Bibliotece Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego przy ul. W. Skoczylasa 9, Nowa Praga
- w Instytucie Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży 4/6, Śródmieście
- w Zespole Szkół Specjalnych nr 109 przy ul. Białobrzeskiej 44, Stara Ochota
- w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. J. P. Woronicza 44a, Wierzbno.
W e-pracowniach warszawskich można skorzystać między innymi z:
• klawiatury z powiększonymi, kontrastowymi opisami, która jest zaprojektowana dla osób słabowidzących,
• drukarki brajlowskiej umożliwiającej tłumaczenie i zapisywanie dokumentów w postaci brajlowskiej, a także ich drukowanie,
• urządzenia lektorskiego umożliwiającego czytanie publikacji papierowych, wspierającego czytanie książek elektronicznych i zawierającego wbudowany syntezator języków,
• powiększalnika stacjonarnego, współpracującego z komputerem, posiadającego ruchomy pulpit z blokadą oraz szeroką gamę kolorów wysokokontrastowych,
• myszy alternatywnej z gniazdami przycisków, której kursor jest sterowany kulą o średnicy 65 mm,
• dużego i średniego przycisku (switch) reagującego na dotyk równomiernie na całej powierzchni przycisku,
• czujnika mrugnięć pozwalającego kontrolować komputer wraz ze stosownym oprogramowaniem wykrywającym mrugnięcia bezprzewodowo i przesyłającym je do odbiornika połączonego z komputerem,
• urządzenia reagującego na ruch głowy użytkownika za pomocą znacznika umocowanego na głowie,
•l upy elektronicznej powiększającej od 5 do 14 razy z opcją podświetlania i automatycznego ustawienia ostrości,
• urządzenia umożliwiającego pełną kontrolę nad komputerem przy pomocy ruchów ust,
• komunikatora dla osób niemówiących, umożliwiającego nagranie i odtworzenie 32 wiadomości.
E-pracownie powstały w ramach projektu „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych”
Wartość całkowita tego projektu to 13,3 mln zł, przy 100% finansowaniu z funduszy UE.
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Działanie: 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.
Celem ogólnym projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób z niepełnosprawnościami z Warszawy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub posiadających orzeczenie równoważne, poprzez zapewnienie dostępu do Internetu oraz użyczenie sprzętu komputerowego na ponad 5 lat. W ramach projektu, oprócz stworzenia e-pracowni dla osób z niepełnosprawnościami, 900 mieszkańców, w tym osoby niewidome i słabowidzące, otrzymało sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Uczestnicy w ramach projektu odbyli także szkolenie z podstawowej obsługi komputera.
Dzięki udziałowi w projekcie osoby z niepełnosprawnościami poprzez uzyskanie lub pogłębienie swoich umiejętności z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu, będą mogły m.in. poszukiwać pracy, pracować, pogłębiać swoją wiedzę, poszerzać informacje na temat zdrowia, załatwiać zarówno sprawy urzędowe jak i prywatne, a także skuteczniej integrować się ze społeczeństwem.
Źródło: UM Warszawa