Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej informuje wszystkie osoby zainteresowane działalnością lokalnych agentów rozwoju lokalnego, iż realizacja projektu Analyzing the European Local Development Agent dobiega końca. W dniach 18 - 21 lipca 2011 przedstawiciele Stowarzyszenia wzięli udział w ostatnim spotkaniu partnerów, które miało miejsce w Reggio Calabria. Do końca lipca 2011 trwać będą jeszcze prace nad ostatecznymi rezultatami projektu i spotkania upowszechniające rezultaty.
Celem projektu było zidentyfikowanie podstawowych umiejętności i kompetencji, jakie powinien posiadać lokalny agent rozwoju, czyli osoba łącząca w sobie cechy lidera i animatora rozwoju lokalnego. Określenie tych kompetencji ma przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania lokalnych agencji rozwoju lokalnego (zarówno w aspekcie indywidualnym – osób bezpośrednio odpowiadających za rozwój lokalny, jak i instytucjonalnym). Prowadząc działania projektowe realizowane przez 3 instytucje (łącznie z SWR) mające na celu zdefiniowanie podstawowych umiejętności i kompetencji agentów rozwoju lokalnego zdecydowano się na łączenie różnych dostępnych narzędzi i metod. Prócz odbywających się wizyt partnerskich, które są okazją do przeprowadzania dyskusji na temat rozwoju lokalnego i regionalnego w poszczególnych krajach oraz stanowią przyczynek do poznania działalności lokalnych agencji rozwoju, zastosowano także: badania ankietowe, grupy focusowe, warsztaty oraz wywiady pogłębione. W ramach badań ankietowych każdy z partnerów projektu przeprowadził analizę postrzegania roli jaką pełnią agencje rozwoju lokalnego i ich przedstawiciele/pracownicy w życiu społeczności lokalnej oraz przeanalizował dostępne narzędzia i metody ich pracy. Podczas grup focusowych, w których wzięły udział osoby na co dzień zajmujące się problematyką rozwoju lokalnego, a rekrutujące się z różnych sektorów próbowano znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: co to jest rozwój lokalny? Kim jest lider rozwoju lokalnego? Jaką rolę pełni animator rozwoju lokalnego? Kto powinien być agentem rozwoju lokalnego? Jak liderzy, animatorzy wpływają na rozwój lokalny? Uzyskane w ten sposób rezultaty zaprezentowano na warsztatach, podczas których każdy z uczestników miał możliwość nie tylko zobaczyć jak agenci rozwoju lokalnego działają w poszczególnych krajach partnerskich, ale i wziąć udział w dyskusji dot. zagadnień związanych z projektem E.L.D.A.
Rezultatem projektu jest zidentyfikowanie podstawowych umiejętności i kompetencji lokalnych agentów rozwoju przedstawionych w formie raportu zawierającego: wyniki badań ankietowych, opis definicji agenta rozwoju lokalnego, określenie umiejętności i kompetencji agenta rozwoju lokalnego oraz rekomendacje dla instytucji zajmujących się rozwojem lokalnym i regionalnym. Raport zawierał będzie informacje dotyczące wszystkich trzech krajów partnerskich. Prócz wspomnianego wyżej raportu przygotowane zostało także portfolio – w formie bardziej atrakcyjnej i przystępnej dla osób zainteresowanych rozwojem lokalnym, które zawierało będzie opis kluczowych kompetencji formalnych i nieformalnych oraz umiejętności niezbędnych do prowadzenia lokalnych agencji rozwoju.
Zgodnie z założeniami projektu pełna wersja raportu zamieszczona będzie na stronie internetowej projektu, stronach poszczególnych partnerów oraz innych stronach podejmujących tematykę rozwoju lokalnego; natomiast portfolio – prócz zamieszczenia go na stronie internetowej w wersji elektronicznej, zostanie wydrukowane oraz rozesłane do organizacji/instytucji zajmujących się rozwojem lokalnym oraz udostępnione osobom zainteresowanym działalnością na rzecz rozwoju lokalnego.
Na każdym etapie realizacji projektu prowadzone były działania upowszechniające- informacje dot. projektu oraz jego rezultatów przekazywana jest dziennikarzom lokalnym, a o wadze zagadnień związanych z projektem E.L.D.A informowani są także znaczący aktorzy społeczni (współpraca z urzędami, instytucjami biznesowymi i trzecim sektorem stwarza możliwość szerokiego upowszechniania rezultatów projektu).
Projekt E.L.D.A definiując kluczowe zagadnienia związane z rozwojem lokalnym i działalnością lokalnych agentów rozwoju pozwoli na stworzenie narzędzi i metod, które mogą być wykorzystywane przez organizacje/instytucje działające na polu rozwoju lokalnego. Jego dużą zaletą jest nie tylko możliwość odniesienia się do wzorców z krajów partnerskich, ale także sprawdzenie zaproponowanych rozwiązań w praktyce (jest to możliwe dzięki współpracy z lokalnymi i regionalnymi podmiotami rekrutującymi się ze wszystkich sektorów – biznes, administracja oraz organizacje pozarządowe).
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.