Po co głosować? Żeby zadbać o opiekę przedszkolną dla swoich dzieci, żeby wybrać tych, którzy będą wydawać nasze wspólne pieniądze, żeby nasza miejscowość ładniej wyglądała, żeby przybyło miejsc pracy, żeby nie narzekać, ze komunikacja źle działa… Każdy powód, by pójść na wybory jest ważny. Sprawdź, na kogo możesz głosować i wybierz świadomie.
Każdy powód jest ważny!
Wybory samorządowe odbędą się już 16 listopada. Wybierzemy osoby, które będą dla nas pracować przez kolejne cztery lata i decydować, o jakości naszego życia. Dlatego wybierzmy świadomie! Dlaczego warto?
10 powodów, dla których warto głosować w wyborach samorządowych:
- Żeby było czym dojechać do pracy. Samorządy odpowiadają za komunikację miejską i podmiejską (w tym koleje regionalne). W 2012 roku z publicznej komunikacji miejskiej i podmiejskie skorzystało prawie 4 miliardy pasażerów. Możesz wybrać osoby, które sprawią, że bez kłopotów dojedziesz do pracy.
- Żeby wokół dużo się działo. Samorządy odpowiadają za domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Mogą też powierzać organizację imprez kulturalnych i sportowych lokalnym inicjatywom i organizacjom pozarządowym tak, by dobrze odpowiadać na potrzeby mieszkańców Wybrane władze będą decydować czy w domu kultury będą prowadzone tylko warsztaty z szydełkowania czy będą się tam również odbywały koncerty.
-
Żeby dzieci miały zapewnioną opiekę przedszkolną. Na wsiach tylko 50% dzieci
w wieku 3-5 lat uczęszcza do przedszkola, w miastach 84%. Pamiętajmy, że część z nich chodzi do przedszkoli niepublicznych. Wybierz osoby, które będą miały wpływ na to, czy Twoje dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu państwowym. - Żeby kolejne pokolenia Polaków i Polek miały dostęp do dobrej edukacji. Do gmin należy prawie 12 tysięcy szkół podstawowych, w których uczy się ponad 2 miliony dzieci. Wybierz osoby, które sprawią, że dzieci będą uczyły się języków obcych, spędzały czas w przytulnej świetlicy i nie chodziły do szkoły na trzy zmiany.
- Żeby wybrać tych, którzy wydają nasze wspólne pieniądze. Samorządy decydują o wydatkowaniu kwoty ponad 2 razy większej od budżetu państwa. Władze lokalne decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie, podczas gdy dla porównania budżet państwa w 2013 r. (bez subwencji i dotacji przekazywanych samorządom) wynosił 76 mld zł. Zadecyduj o tym, kto wyda tak dużą kwotę.
- Żeby wziąć sprawy w swoje ręce. W tych wyborach każdy oddany głos jest bardzo ważny. W 2010 roku w części gmin w Polsce o wygranej kandydata zdecydowało tylko kilka głosów, np. w Białej Rawskiej (woj. łódzkie) burmistrz wygrał 2 głosami.
-
Żeby zadbać o swoje zdrowie. Do samorządów należy prawie 500 szpitali, czyli
58% wszystkich placówek w Polsce. Możesz wybrać radnych, którzy będą traktować ochronę zdrowia priorytetowo i przeznaczą na nią wystarczająco dużo pieniędzy. - Żeby pieniądze z Unii Europejskiej zostały dobrze wykorzystane. W tej kadencji sejmiki wojewódzkie rozdzielą 40% ostatniej, największej transzy środków UE (ok. 33 mld euro). Wybierzmy osoby, które będą wiedziały jak dobrze to zrobić.
-
Żeby później nie narzekać. To właśnie osoby, które wybierzemy 16 listopada będą dla nas pracować przez kolejne 4 lata. To oni zdecydują, w jaki wpływ na życie gminy będą mieli mieszkańcy np. jak będą prowadzone konsultacje społeczne, czy
w gminie powstanie budżet obywatelski. - Bo współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od 25 lat możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by Polska była dobrze rządzona. Jesteśmy za to współodpowiedzialni.
Masz głos, masz wybór. W tych wyborach możesz sprawić, że Twoja gmina stanie się naprawdę Twoja.
Najważniejsze daty z kalendarza wyborczego:
3 dni. Warto dopisać się przed 10 listopada.
O kampanii
W czym możemy pomóc?
- Umożliwić kontakt z ekspertami i prawnikami
- Dostarczyć dane dotyczące samorządów i wyborów samorządowych w Polsce
- Udostępnić infografiki na temat kompetencji władz samorządowych i wyborów samorządowych
- Wskazać ciekawe przykłady działań profrekwencyjnych z całej Polski
Kontakt:
Czym jest Koalicja Masz Głos, Masz Wybór:
Celem jej działania jest zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz określonych opcji politycznych, komitetów wyborczych czy kandydatów. Koalicja Masz Głos, Masz Wybór od lat prowadzi kampanie profrekwencyjne np. „Zmień kraj, idź na wybory” (przed wyborami parlamentarnymi w 2007)
i „Pępek Europy” (przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009). Dzięki działaniom Koalicji udało się m.in. powstrzymać tendencję spadkową uczestnictwa obywateli w wyborach. Doprowadzono również do zmian w prawie, które umożliwiają:
- głosowanie poprzez pełnomocników osobom niepełnosprawnym i po 75 roku życia,
- głosowanie korespondencyjne dla osób niepełnosprawnych,
- zastosowanie nakładek na karty do głosowania dla osób niewidomych,
- głosowanie w wybranym lokalu wyborczym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Członkowie koalicji:
Fundacja im. Stefana Batorego (koordynuje prace Koalicji), Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Spraw Publicznych, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
Kontakt:
Źródło: info. nadesłana