Kim są członkowie i członkinie Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) III kadencji? Na początek przedstawiamy stronę pozarządową Rady. Jej współprzewodniczącym jest Jakub Wygnański.
Jan Jakub Wygnański - Stowarzyszenie Klon/Jawor – Współprzewodniczący RDPP III kadencji
Urodził się w 1964 r. w Warszawie. Ukończył wydział socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, był także stypendystą Uniwersytetu Yale w USA.
W latach 80. działał w Komitetach Obywatelskich. Uczestniczył także w obradach Okrągłego Stołu. Wycofał się jednak z polityki i poświęcił się wyłącznie działalności społecznej.
Jest m.in. współtwórcą Stowarzyszenia na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, współzałożycielem Fundacji „Bez względu na Niepogodę”, twórcą Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez stowarzyszenie KLON/JAWOR, które też tworzył. Związany był również m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Był członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego I kadencji. Uczestniczył we wszystkich etapach prac nad Ustawą o Pożytku Publicznym i Wolontariacie. Był członkiem tzw. Grupy Kontaktowej pracującej nad kształtem ustawy do czasu skierowania jej do Parlamentu. Obserwator z ramienia FIP w pracach Komisji Trójstronnej.
Jest m.in. laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego (w 1999 r), przyznawanej za krzewienie idei służby publicznej, Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrody Totus Tous.
Jest żonaty, ma córkę i syna.
Krzysztof Balon - Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych
Urodził się w 1955 r. Ukończył podyplomowe studia zarządzania socjalnego w Berlinie.
Jest sekretarzem Rady Programowej Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) i wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci przeciw Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu (EAPN).
Jako dyrektor Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiej Współpracy Socjalnej koordynuje współpracę Parytetowego Związku Socjalnego - niemieckiej organizacji parasolowej skupiającej ponad 10 tys. organizacji pozarządowych - z Polską i innymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej.
Brał udział w pracach nad Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a także nad narodowymi strategiami rozwoju społecznego. Był także członkiem RDPP I kadencji oraz przez ostatni rok RDPP II kadencji.
Członek Grupy Roboczej ds. funduszy strukturalnych EAPN w Brukseli. Posiada wieloletnie doświadczenia w dziedzinie zarządzania organizacjami pozarządowymi oraz realizacji europejskich projektów w dziedzinie polityki społecznej i zwalczania wykluczenia społecznego.
Teresa Hernik - Związek Ochotniczych Straży Pożarnych
Urodziła się w 1956 r. w Michałowie k. Białegostoku. Ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, studium pedagogiczne w ODN w Białymstoku, studium podyplomowe - „Zarządzanie jednostkami pomocy społecznej” przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz zarządzanie zasobami ludzkimi w Centralnej Szkole Instruktorskiej ZHP. Ukończyła liczne kursy, w tym Helsińską Szkołę Praw Człowieka.
Była radną Rady Miasta Białegostoku przez dwie kolejne kadencje w latach 1990 - 1998. W latach 1990 -1998 pracowała w Komisji Kultury, Edukacji i Pomocy Społecznej. W latach 1990-1999 prowadziła Białostocką Chorągiew ZHP, w latach 1993-1996 - Miejski Ośrodek Pomocy. W 1991-1998 uczestniczyła w przygotowaniu i realizacji Programu Dialog przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Białymstoku. W latach 1991-1993 wzięła udział w realizacji programu Stowarzyszenia Samopomocy we współpracy z Ministerstwem Pracy, Zdrowia i Polityki Społecznej w Stuttgardzie, inicjującym działania samopomocowe ludzi starszych w regionie europejskim.
W 1994 rozpoczęła realizację programu Europejskiej Sieci Zaangażowania Samopomoc III wiek realizowanego ze środków europejskich. W 1999 r. była członkiem - założycielem Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku oraz Regionalnego Ośrodka konsultującego problemy tworzących się organizacji pozarządowych. W ramach regionalnych FIP animowała pracę w grupach branżowych: kultura, edukacja i pomoc społeczna. Współpracowała z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej i współtworzyła w Białymstoku Stowarzyszenie Samorządu Mieszkańców jako jedyną i pierwszą organizację promującą samorządność osiedlową.
W latach 2000 - 2005 była zastępczynią Naczelnika ZHP. W latach 2005 – 2007 była Naczelnikiem ZHP. Brała udział w pracach nad Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Współprzewodniczyła Radzie Działalności Pożytku Publicznego II kadencji. Pracowała również w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie była dyrektorem Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP.
Jest zamężna. Ma dwójkę dzieci – syna i córkę.
Marek Borowski - Bank Żywności w Olsztynie
Urodził się 14 sierpnia 1965 r. w Działdowie. Z zawodu jest nauczycielem matematyki (ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie). W szkole przepracował 15 lat - najpierw jako nauczyciel, później jako dyrektor szkoły. Podczas pracy w szkole angażował się w przedsięwzięcia związane z życiem społeczności lokalnej.
Współzałożyciel wielu organizacji pozarządowych m.in.: Stowarzyszenia „Dzieciom Wiejskim”, Fundacji Ziemi Olsztyńskiej, Federacji Organizacji Socjalnych Fos-a woj. Warmińsko-Mazurskiego.
W 2000 r. zakładał Bank Żywności w Olsztynie i od początku jego istnienia jest jego Prezesem. Bank Żywności w Olsztynie pod jego przewodnictwem stał się w krótkim czasie organizacją z dużym potencjałem społecznym. Obecnie należy do znaczących partnerów społecznych w regionie. Podpisane stałe porozumienia z Wojewodą i Marszałkiem gwarantują wpisanie się Banku w strategie rozwiązywania problemów społecznych regionu.
Od 2002 r. jest Prezesem Federacji Polskich Banków Żywności, która zrealizowała szereg projektów przynoszących obecnie korzyści głównie osobom nie radzącym sobie w dzisiejszej rzeczywistości. Banki Żywności za pośrednictwem ponad 3 tys. organizacji i instytucji docierają z pomocą żywnościową do około 1,5 mln ludzi w Polsce.
Marek Borowski jest zaangażowany m.in. w budowę sieci i standaryzacji działań Banków Żywności w Polsce, działa na rzecz realizacji i koordynacji programu PEAD w naszym kraju, na rzecz zmiany przepisów dotyczących podatku VAT oraz PDOP. Jako ekspert został zaangażowany do pracy w zespole ds. usprawnienia programu dożywiania dzieci. Jego działania skupione są głównie na rzecz organizacji działających w obszarze pomocy społecznej. Od niedawna jest zaangażowany pracę na rzecz Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS), przewodnicząc jej działaniom.
Marcin Dadel - Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT
Urodził się w 1981 r. Studiował w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Cybernetyki oraz w Wyższej Szkole Informatyki Mila College. Absolwent trzeciej edycji Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz Letniej Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest współtwórcą Studenckiego Centrum Wolontariatu na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracował w słupskim Centrum Wolontariatu, gdzie był członkiem Rady Programowej. Realizował projekty kulturalne oraz związane z nowymi technologiami.
W latach 2003-2006 był wiceprezesem, a następnie prezesem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych OFOP. Z ramienia OFOP był zaangażowany w konsultacje Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013.
Do maja 2009 roku był prezesem Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Był pomysłodawcą programu Słupsk Obywatelski, który stał się inspiracją wzmacniania uczestnictwa obywateli w procesach decyzyjnych w innych miastach. Obecnie jest dyrektorem Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT w Warszawie.
Bierze udział w pracach legislacyjnych dotyczących regulacji związanych z pożytkiem publicznym. Był także członkiem RDPP II kadencji, gdzie przewodniczył pracom zespołu ds. prawnych i monitoringu.
ks. Stanisław Słowik - Caritas Diecezji Kieleckiej
Urodził się w 1960 r. w Pilicy. Ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.
Od 17 lat jest dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej, w którym zajmuje się aktywizacją bezrobotnych i pomocą bezdomnym. Zorganizował sieć ponad 40. placówek charytatywnych w województwie świętokrzyskim. Jest autorem ogólnopolskiego informatora o placówkach dla bezdomnych, a także wielu ekspertyz i publikacji z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Przewodniczył zespołowi opracowującemu strategię pomocy Caritas w obszarze bezdomności.
Był inspiratorem i twórcą wielu organizacji pozarządowych w województwie świętokrzyskim i w Małopolsce. Jest członkiem władz m.in. kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu czy Towarzystwa Pomocy Brata Alberta.
dr inż. Wojciech Ratyński - Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych
Ukończył Politechnikę Warszawską. Doktoryzował się w Akademii Rolniczej w Krakowie. Był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR) pełniąc równocześnie funkcję wiceprezesa Naczelnej Organizacji Technicznej - Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych (FSNT-NOT). W kadencji 2004 – 2008 był prezesem Zarządu Głównego FSNT-NOT. Nadzoruje realizację Programu Projektów Celowych dla MŚP. Jako przedstawiciel organizacji pozarządowych zasiada w Panelu Głównym „Narodowego Programu Foresight – Polska 2020”.
Jego hobby to pływanie, narciarstwo, tenis, budownictwo, zagadnienia techniczne, ekonomiczne i prawne.
dr Maciej Lis - Polska Rada Ekumeniczna
Absolwent i obecnie pracownik naukowo - dydaktyczny (adiunkt) na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz europejskiego.
Od 2004 r. Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich i Dyrektor Zespołu Terenowego Biura RPO we Wrocławiu, rozpatrującego rocznie ok. 1500 skarg z terenu południowo - zachodniej Polski.
W Kościele Luterańskim były Wiceprezes Konsystorza, były Współprzewodniczący Komisji Regulacyjnej. Obecnie przewodniczący Komisji Prawnej Synodu. Współtwórca Diakonii Polskiej i członek Rady Diakonii Polskiej, członek Rady Diakonii Diecezji Wrocławskiej Kościoła Luterańskiego, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Ewangelickiego Centrum Kształcenia i Diakonii we Wrocławiu. W jej ramach nadzoruje i doradza w prowadzeniu Domów Opieki, Rodzinnego Domu Dziecka, 5. szkół dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, 3. przedszkoli i 2. placówek opiekuńczo - wychowawczych dla młodzieży oraz 10. stacji pomocy pielęgnacyjnej z wypożyczalniami sprzętu rehabilitacyjnego.
Jest zaangażowany szczególnie w działania na rzecz osób niepełnosprawnych: współorganizator Ośrodka Inicjatyw Obywatelskich we Wrocławiu. Organizator Regionalnych Konwencji Przeciw Bezradności Społecznej razem z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych. Współtwórca Dzielnicy Wzajemnego Szacunku czterech wyznań we Wrocławiu, jeden z założycieli - fundatorów Fundacji Partnerstwa Parafialnego im. Św. Jadwigi Wrocław - Dortmund.
Z wykształcenia muzyk z ponad 20. letnim stażem chórzysty kameralisty w zawodowym zespole prof. E. Kajdasza „Cantores Minores Wratislavienses”. Gra na fortepianie i komponuje.
Jest żonaty, ma dwoje dzieci w wieku studenckim.
Małgorzata Sinica - Związek Harcerstwa Polskiego
Jest Naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego w Głównej Kwaterze ZHP.
Magister farmacji, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, studiów podyplomowych „Trening Kadr Menedżersko-Kierowniczych” na Politechnice Gdańskiej oraz studiów podyplomowych „Kierownik Projektów Unijnych” w Agencji Rozwoju Pomorza. Zawodowo pracuje na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży w dużej firmie farmaceutycznej.
Od 1987 r. jest instruktorką ZHP. Wieloletnia komendantka Hufca ZHP Gdańsk - Śródmieście, zastępczyni komendanta Chorągwi Gdańskiej, współtwórczyni Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej.
W latach 1997-2005 była członkinią Rady Naczelnej ZHP. Jako członkini komisji programowo-metodycznej Rady Naczelnej ZHP współtworzyła m.in. nowy system metodyczny ZHP oraz system stopni instruktorskich. Uczestniczyła w pracach zespołu opracowującego Strategię ZHP do roku 2009.
Źródło: inf. własna