Współpracę Gminy Dzierżoniów z organizacjami pozarządowymi można potraktować jako dobrą praktykę. Dlaczego? Ponieważ nawiązują ze sobą dialog, są otwarte na propozycje, działają dla siebie, a nie przeciwko sobie.
Jak wiemy z dniem 18 stycznia 2011 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 6 z dnia 10 stycznia 2011 roku. Temat bardzo ważny dla organizacji pozarządowych, utrzymujących się szczególnie z budżetu Gminy.
Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Pani Jolanta Zarzeka wyszła z inicjatywą, aby zorganizować spotkanie z organizacjami na temat zasad wypełniania oferty. Przy pomocy Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu 14 stycznia 2011 roku odbył się warsztat w Urzędzie Gminy Dzierżoniów z przedstawicielami jedenastu podmiotów ekonomii społecznej.
W spotkaniu uczestniczyły osoby reprezentujące dzierżoniowskie organizacje pozarządowe, kluby sportowe oraz pracownicy Urzędu Gminy. Na początku przedstawiono zasady wypełniania „starej” oferty, ponieważ Gmina ogłosiła konkurs przed opublikowaniem rozporządzenia, a jako że dopiero z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 roku konkurs zostanie rozstrzygnięty na starych zasadach.
Podczas pracy nad fragmentami oferty organizacje poznały ogólne zasady pisania wniosków:
1) Uzasadnienie, czyli zdefiniowanie najważniejszych problemów. Dlaczego ten projekt jest potrzebny?
2) Cel projektu, czyli przyszły stan rzeczy, który osiągniemy po zrealizowaniu projektu.
3) Grupa docelowa, czyli komu ma służyć przedsięwzięcie, kto z niego skorzysta i w jakim zakresie?
4) Wskaźniki, czyli podstawa systemu monitorowania i oceny projektu: miary ilości, jakości, czasu, grupy docelowej etc.
5) Działania i metody, czyli kroki które pomogą nam osiągnąć zamierzone rezultaty.
6) Produkty i rezultaty, czyli wymagane z punktu widzenia uzasadnienia nakładów i powodzenia przedsięwzięcia efekty wykorzystania/wdrożenia/uruchomienia produktów projektu
7) Harmonogram realizacji projektu, czyli czas trwania poszczególnych zadań w projekcie.
8) Budżet projektu, czyli właściwe ujęcie kosztów projektu oraz zgodność z dokumentami programowymi.
Następnie przyszedł czas na porównanie starej i nowej oferty, wszelkich zmian jakie pojawiły się w ofercie. Zdecydowanie nowy wzór bardzo przypomina wniosek, który składa się do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Jest bardziej rozbudowany.
Warto zauważyć jak ważna jest współpraca samorządu ze swoimi organizacjami pozarządowymi. W Dzierżoniowie ten system sprawdza się bardzo dobrze. Pani Jolanta Zarzeka wyszła z inicjatywą do swoich organizacji, które skorzystały z zaproszenia i pojawiły się na spotkaniu. Co za tym dalej idzie? Zdobyły odpowiednią wiedzę, która podczas wypełniania ofert sprawi, że znajdzie się w nich mniej błędów. Korzyścią takiego przedsięwzięcia jest to, że Urząd Gminy Dzierżoniów także będzie miał mniej pracy przy sprawdzaniu ofert. Taka współpraca ułatwi pracę i zaoszczędzi wiele czasu obydwu stronom.
Jednak nie tylko na takich działaniach opiera się współpraca pomiędzy tymi dwoma sektorami. Na stronie internetowej Gminy www.ug.dzierzoniow.pl znajdują się także inne ważne informacje, z których mogą skorzystać organizacje pozarządowe. Gmina także zajmuje się ich promocją umieszczając w odpowiedniej zakładce wszystkie adresy swoich Ludowych Klubów Sportowych oraz Uczniowskich Ludowych Klubów Sportowych, a także Ochotnicze Straże Pożarne, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi wraz z danymi teleadresowymi oraz zdjęciami bądź logami.
Na stronie głównej Gminy, w zakładce Aktualności można wyczytać, co dzieje się w Gminie Dzierżoniów i jeśli ma to coś wspólnego z organizacją pozarządową na pewno znajdziemy tam interesującą nas informację.
Na stronie można znaleźć także dokument zawierający Program współpracy Gminy Dzierżoniów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w roku 2011. Znajdują się tam postanowienia ogólne, cele Programu, zasady współpracy, zakres przedmiotowy, formy współpracy, priorytetowe zadania publiczne, okres i sposób realizacji Programu oraz wysokość środków na niego przeznaczoną, sposób oceny realizacji Programu, informacje o sposobie jego tworzenia oraz o przebiegu konsultacji a także tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
Gmina Dzierżoniów zwraca uwagę, że aby efektywnie kierować swoim rozwojem taka współpraca jest nieunikniona i bardzo potrzebna. Jest to ważny element polityki oświatowo i kulturalno-społecznej.
Źródło: inf. własna, oprac. red. dolnoslaskie.ngo.pl