Dziennik Gazeta Prawna: Niepełnosprawnym trudniej o środki na aktywizację zawodową
Zaledwie 2,5 proc. uczestników projektów dotyczących rynku pracy, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), to osoby z orzeczoną niepełnosprawnością - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna" w artykule opublikowanym 28 grudnia 2009 r.
Niepełnosprawni mają utrudniony dostęp do unijnych środków, przeznaczonych na aktywizację zawodową. Dziennik przytacza opinie działaczy organizacji pozarządowych, w świetle których winien jest system wyboru projektów. Skazuje on na przegraną organizatorów szkoleń adresowanych do niepełnosprawnych, które są droższe, niż projekty opracowywane z myślą o pełnosprawnych beneficjentach.
Różnica, wynikająca z konieczności zapewnienia niepełnosprawnym uczestnikom m.in. transportu i przystosowanych do ich potrzeb obiektów, w przypadku kursów komputerowych może wynieść nawet 70 proc. kosztów.
Również niepełnosprawni przedsiębiorcy, rywalizujący o pieniądze na założenie firm, przegrywają ze swymi zdrowymi konkurentami. Świadczą o tym podawane przez gazetę statystyki: tylko 1 proc. środków z puli przeznaczonej na wspomniany cel trafia do osób niepełnosprawnych.
Szczegóły w artykule "Niewielu niepełnosprawnych zakłada firmę za środki z UE", "Dziennik Gazeta Prawna" z 28 grudnia 2009 r.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna