W małej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi, 5 grudnia 2003 roku odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, podczas której nagrodzono laureatów konkursu 'Barwy Wolontariatu' z województwa łódzkiego.
Konkurs zorganizowany był już po raz trzeci przez sieć Regionalnych Centrów Wolontariatu. Każda organizacja mogła zgłosić do konkursu osobę, która w jej odczuciu zasługiwała na wyróżnienie za pracę i bezinteresowną pomoc na rzecz innych.
Prowadząca galę, Aleksandra Wąsik, przypomniała, że osoby pracujące bez wynagrodzenia na rzecz innych określane były mianem społeczników, później działaczy społecznych, a stosunkowo niedawno zaczęto ich nazywać wolontariuszami. Zgodnie ze statystykami w Polsce jest ponad 5 milionów wolontariuszy (dane Stowarzyszenie Klon/Jawor z 2003 roku).
Główną część uroczystości stanowiło przyznanie nagród zwycięzcom konkursu „Barwy Wolontariatu”.
W kategorii „Pomoc społeczna i ochrona zdrowia” nagrodę główną przyznano Krystynie Rutkowskiej (Caritas Archidiecezji Łódzkiej), zaś wyróżniono Alinę Fabik (Liga Kobiet Polskich) oraz ks. Roberta Ardnt (Łódzkie Hospicjum dla Dzieci).
W kategorii „Edukacja i kultura” zdobywcą głównej nagrody został Igor Pabich (Klub Wolontariusza przy MDK „Piwnica” w Bełchatowie), natomiast wyróżniono Barbarę Dukaczewską (Skierniewickie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Ametyst”) oraz Urszulę Tomaszewską (Stowarzyszenie Plastyków Amatorów w Łodzi).
„Pomoc osobom niepełnosprawnym” to kategoria, w której główną nagrodę przyznano Henryce Sokołowskiej (Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” z Wieruszowa). Wyróżnienia za pomoc osobom niepełnosprawnym otrzymali: grupa wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość - Polska, Europa, Świat” - Rafał Filipiak, Dominik Jeż, Sebastian Jeż, Janusz Zaręba oraz Jarosław Korbel z tej samej organizacji..
W tym roku w kategorii „Rozwój lokalny i demokracja” nagroda główna nie została przyznana, natomiast wyróżniono Monikę Bilską (Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Wspólna Troska” ze Skierniewic).
W kategorii "Ekologia" nie została przyznana nagroda główna ani wyróżnienia.
Laureaci dziękując za przyznane nagrody i wyróżnienia mówili m.in. że „człowiek ma miłość większą od anioła”, dlatego warto „być otwartym na drugiego człowiek, bo pięknie być człowiekiem”. Według nich nie ma nic „piękniejszego niż dawanie siebie innym”.
Wiceprezydent Miasta Łodzi Karol Chądzyński porównał nagrodzonych do „kropel dobroci”. Jego zdaniem dzięki takim ludziom można poprawić sytuację w Polsce.
Uroczystość uświetnił występ kwartetu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego.
Druga część obchodów dnia wolontariusza poświęcona została ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz programowi Unii Europejskiej skierowanemu do wolontariuszy.
O zapisach ustawowych opowiedziała Magdalena Korczyk-Waszak. Podkreśliła wielką wagę wolontariatu na świecie, przypominając, że jest to dobry sposób na rozwijanie pasji, pokonywanie słabości oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego. W Polsce, po okresie siedmiu lat starań, 1 stycznia 2004 roku wejdą w życie wszystkie artykuły tej ustawy precyzujące od strony formalnej to: kim jest wolontariusz, kto może korzystać z jego pracy i na jakich zasadach.
Aspekty Wolontariatu Europejskiego będącego częścią Programu Młodzież przybliżyła Anna Studzińska z Centrum OPUS. W tej części wystąpiły także wolontariuszki z Litwy i Białorusi. Lina, od trzech miesięcy, dzięki programowi Unii Europejskiej jest wolontariuszką w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródło”, natomiast Helena w lipcu przyjechała do Polski do swojego męża i w celu zdobycia doświadczenie zawodowego oraz odnalezienia się w polskiej rzeczywistości podjęła pracę jako wolontariuszka.
Z okazji Dnia Wolontariusza Regionalne Centrum Wolontariatu uczciło także jedną ze swoich wolontariuszek – Aleksandrę Wąsik. Podczas uroczystości nie zabrakło toastu „za wolontariuszy”, a także wielkiego toru.
Źródło: inf.własna