Dzień Seniora w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnym Borze
24 października 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnym Borze odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora. Spotkanie zorganizowały seniorki uczestniczące w projekcie „Senior – lokomotywą społeczności" w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Celem spotkania było podsumowanie działań seniorów w gminie Czarny Bór, przedstawienie ich zaproszonym seniorom z Mieroszowa i Wałbrzycha oraz zaplanowanie kolejnych działań. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, której atrakcją dla gości jaki i mieszkańców było wysłuchanie prelekcji o historii Czarnego Boru. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób.
Gośćmi specjalnymi były: Maria Gdela Wiceprezes Stowarzyszenia Ziemi Czarnoborskiej, Elżbieta Zielińska Inspektor ds. oświaty, kultury i sportu oraz Małgorzata Gajdasz-Tomaszewicz i Karolina Maląg z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z Wałbrzycha.
Wprowadzenia do spotkania dokonała pani Klaudia Kasprzyk. Pani Klaudia przedstawiła cel przeprowadzenia lokalnego wydarzenia, jakim była promocja Czarnego Boru. Następnie spotkanie rozpoczął wykład Marii Gdeli Wiceprezes Stowarzyszenia Ziemi Czarnoborskiej o dziejach Czarnego Boru i okolic. Wiceprezes zapoznała uczestniczki z historią Czarnego Boru od Neolitu do II wojny światowej, aż po czasy po II wojnie światowej. Opowiadała ciekawostki o historii zamku nad Leskiem, jak wielkie miał znaczenie w XIII wieku: „Zamek w Czarnym Borze należał do zamków typu nizinnego. Otoczony fosą wypełnioną wodą, wśród bagnistych łąk, strzegł drogi wiodącej z Czech przez Mieroszów do Kamiennej Góry”(1). Jako ciekawostkę Pani Maria przytoczyła min. wydarzenia ze wsi Grzędy: „W 1427 r. opat krzeszowski kazał spalić 3 parobków ze wsi Grzędy za sprzyjanie hustom, a w odwecie zwolennik tego ruchu rycerz Herman Czettritz napadł na klasztor i złupił go”(2). Seniorki z zapartym tchem wsłuchiwały się w przekazywane informacje.
Całe spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze, były życzenia z okazji Dnia Seniora, dobre jedzenie przygotowane przez Kuchnię Domową Elżbiety Makuch i przede wszystkim doskonała zabawa.
(1) Koszarski W., Ranowicz B., Sudety, Warszawa 1982, s. 273. (2) Luboniecki J, Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej, Jelenia Góra 1996, s. 60.