Jak się poznawać, gdy przeszkadza nam bariera językowa? Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy sprawdzają to podczas tegorocznych obchodów Dnia Sąsiada. Święto jest wyjątkowe, bo w tym roku oprócz sąsiadów z osiedla poznają także mieszkających obok - gości z Ukrainy.
– W Warszawie mamy obecnie ok. 250 tys. nowych sąsiadek i sąsiadów – mówi Karolina Zdrodowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – To osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, i którym z takim zaangażowaniem od lutego pomagamy. Ale to też ludzie ze swoimi pasjami, umiejętnościami, którzy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Oderwani od swoich bliskich, przyjaciół, sąsiadów często potrzebują nie tyle pomocy co zwykłego kontaktu międzyludzkiego.
Dzień Sąsiada to święto obchodzone 29 maja na całym świecie. W Europie objęte jest patronatem Komisji Europejskiej. Chodzi w nim o wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.
– Dzień Sąsiada to możliwość spotkania się i poznania w niezobowiązującej atmosferze. To dobra okazja, żeby poznać się także z naszymi nowymi sąsiadkami i sąsiadami – dodaje Zdrodowska.
Planując takie spotkanie warto pomyśleć także o aktywnościach, które nie wymagają znajomości języka – np. wspólnym gotowaniu, grach zespołowych czy osiedlowej potańcówce. Tak było np. na Targówku, gdzie w dzielnicowym Centrum Kultury i Aktywności zorganizowano potańcówkę oraz warsztaty tworzenia bransoletek. Muzykę do integracji sąsiadów planują wykorzystać także Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów, gdzie na piątek, 27 maja zaplanowano koncert piosenek letnich i ukraińskich. Podobnie na Ochocie – gdzie 7 czerwca z okazji Dnia Sąsiada wystąpi ukraiński zespół Ogniewica.
Integrację przy wspólnym stole – także międzykulturową – proponuje Miejsce Aktywności Lokalnej we Włochach przy ul. Rejonowej. W niedzielę 28 maja odbędzie się tu Międzykulturowe Sąsiedzkie Śniadanie. Organizatorami spotkania są sąsiedzi, którzy skorzystali z minigrantu Fundacji Stocznia. Na spotkaniu na pewno pojawią się nowe sąsiadki i sąsiedzi z Ukrainy, którzy od kilku tygodni przychodzą do MAL-u na lekcje języka polskiego.
Świętować można też w plenerze – np. na Pikniku Sąsiedzkim organizowanym 11 czerwca na skwerze Stanisława Broniewskiego Orszy na Mokotowie. Tamtejsze organizacje, instytucje i mały biznes szykują dla mieszkanek i mieszkańców m.in. gimnastykę i salsę oraz wybory najsympatyczniejszego psa z sąsiedztwa.
Z kolei w Śródmieściu zaplanowano 27 maja po południu sąsiedzki Piknik Rodzinny pod punktem pomocy „dla naszych sąsiadów z Ukrainy”. Organizatorzy przewidują animacje dla dzieci, bańki mydlane, pokazy sztuczek magicznych, zabawy z klaunem itp.
O ukraińskojęzycznych sąsiadach warto także pamiętać tworząc plakaty czy zaproszenia na sąsiedzkie wydarzenia. Fundacja Jeden Muranów organizująca 4 czerwca Dzień Sąsiada na Miłej promuje go plakatami w dwóch językach. Organizatorzy innych sąsiedzkich wydarzeń także w ich opisach sięgają choć po częściowe uproszone tłumaczenia. Taki prosty gest może być ważnych sygnałem, że integracja dotyczy wszystkich mieszkańców.
– Tegoroczny Dzień Sąsiada jest pierwszym po zniesieniu pandemicznych ograniczeń i to już powód do wielkiego świętowania. Jest jednocześnie pierwszym w tak międzykulturowym gronie. To podwójna okazja do wspólnych spotkań – zachęca Karolina Zdrodowska.
Warszawskie obchody Dnia Sąsiada odbywają się w tym roku w maju i w czerwcu. Do ogólnomiejskiej mapy wydarzenie mogą zgłosić mieszkańcy, lokalne instytucje i organizacje, lokalny biznes, w tym kawiarnie czy spółdzielnie mieszkaniowe. Obecnie na mapie znajduje się kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń.
Na miejskiej stronie internetowej znaleźć można bazę podpowiedzi i inspiracji, jak zorganizować Dzień Sąsiada. Tych, którzy robią to po raz pierwszy lub chcą skonsultować swój pomysł, wspiera Fundacja Grupa w Działaniu.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy