Finał Warszawskiego Dnia Sąsiada zbliża się wielkimi krokami. Już w tym tygodniu odbywają się pierwsze wydarzenia sąsiedzkie m.in. na Ochocie i Mokotowie, a sąsiedzkie obchody w całej Warszawie potrwają do końca czerwca. Q-Ruch Sąsiedzki cały czas czeka na zgłoszenia sąsiedztw, które chciałyby dołączyć do akcji, a dla organizatorów inicjatyw przygotowane są specjalne pakiety startowe Dnia Sąsiada z materiałami do rozkręcenia sąsiedzkiej imprezy.
Co można zorganizować?
Już ponad 30 sąsiedztw deklaruje swój udział i zgłasza propozycje różnych interesujących inicjatyw z okazji Dnia Sąsiada. Jednak dla części osób, chętnych do organizacji sąsiedzkiej imprezy, przeszkodę stanowi brak pomysłu na temat i formę takiego wydarzenia. Tymczasem istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów na to, jak przyjemnie spędzić czas z sąsiadami. Najważniejsza zasada: program Dnia Sąsiada powinien być ustalony wspólnie z innymi mieszkańcami, a nie być narzucony przez samego organizatora! W tym celu warto zrobić jedno lub dwa spotkania robocze, aby podyskutować nad pomysłami sąsiadów.
Najczęściej wybieraną opcją jest wspólny poczęstunek, grillowanie lub prezentacja domowych wypieków. Wspólny stół to idealny sposób na przełamanie pierwszych lodów i nawiązanie kontaktu z sąsiadami, z którymi wcześniej nie mieliśmy okazji porozmawiać. Popularna jest również organizacja mini-zawodów sportowych dla osób w każdym wieku, potańcówki czy amatorskiego koncertu. Gwarantuje to radosną atmosferę i pomaga w otwarciu się przed sąsiadami, a także zaprezentowaniu pasji i umiejętności sąsiadów. Sprawdzonym pomysłem są także gry planszowe i quizy dla starszych i młodszych lub wspólne działania twórcze, takie jak dekorowanie podwórka lub stworzenie na nim przestrzeni do częstszych spotkań sąsiedzkich np. zasadzenie kwiatów.
Od Dnia Sąsiada do dobrego sąsiedztwa
Dzień Sąsiada to nie tylko czas dobrej zabawy, ale także moment do dyskusji nad potrzebami lokalnej społeczności oraz wymiany pomysłów na gospodarowanie wspólną przestrzenią. Po wspólnie spędzonym czasie w miłej atmosferze, przestajemy czuć się anonimowi w sąsiedzkim gronie i zaczynamy posiadać poczucie wspólnoty. Zdajemy sobie sprawę, że możemy liczyć na mieszkańców z naszej okolicy oraz sami stajemy się otwarci na ich problemy i chętniej wyciągamy pomocną dłoń. Przestajemy bać się mówić głośno o naszych pomysłach i proponować innym współdziałanie w celu poprawy lub urozmaicenia osiedlowego życia. Bardzo często to pojedyncze wydarzenie staje się inspiracją do efektywnej aktywności na rzecz lokalnej wspólnoty.
- Na początku ludzie może myśleli, że nikt nie chce się integrować i spotykać - mówi Marta, która rozkręca inicjatywy sąsiedzkie już trzeci rok. - Tymczasem okazało się, że takich osób jest bardzo wiele. To dodawało odwagi.
Organizacja Dnia Sąsiada nie jest trudna, ale wymaga zaangażowania oraz śmiałości, aby zaprosić sąsiadów do wspólnego świętowania. Jednak pozytywne efekty akcji z poprzednich lat jednoznacznie przemawiają za tym, że warto próbować podjąć to wyzwanie. Dzięki temu nie tylko pomożemy ocieplić sąsiedzkie stosunki, ale także stworzyć możliwości dla rozwoju naszego otoczenia.
Zgłoszenia do akcji oraz więcej informacji o Warszawskim Dniu Sąsiada: www.inicjatywysasiedzkie.pl
Warszawski Dzień Sąsiada odbywa się w ramach projektu "Warszawa Lokalnie", współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Źródło: Q-Ruch Sąsiedzki