Dzień Sąsiada 2022. Warto się po_znać!
Dzień Sąsiada daje nam okazję do niezobowiązującego spotkania, do po prostu bycia i czerpania radości z przebywania wśród innych. Po ostatnich latach zasługujemy na chwilę wytchnienia i wspólnego spotkania. Zatrzymajmy się, usiądźmy wśród zieleni i spędźmy czas z tymi, których na co dzień mijamy w biegu.
Dlaczego warto się po_znać?
Badania pokazują, że utrzymywanie bliskich relacji z innymi ludźmi przedłuża życie. Samotność i depresja to nowe choroby cywilizacyjne. Relacje z sąsiadami nie zastąpią nam bliskich przyjaźni, ale mogą dać poczucie wspólnoty, dać okazję do poczucia się widzianym i potrzebnym.
Ostatnie lata i miesiące pokazały, że w sytuacjach kryzysowych (pandemia, kryzys uchodźczy) sąsiedzi stają się najbliższą (a czasem jedyną) grupą wsparcia. W pandemii to sąsiedzi robili sobie wzajemnie zakupy, wyprowadzali swoje psy, szyli dla siebie maseczki. Dzień Sąsiada to dobra sposobność, aby sobie za tą pomoc podziękować, nie zatracić nowych relacji, które udało się nam zbudować.
Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Choć oficjalny Europejski Dzień Sąsiada przypada w tym roku w piątek 27 maja Urząd Miasta zachęca do świętowania w dowolnym momencie w maju lub w czerwcu, aby mieszkanki i mieszkańcy mogli wybrać najbardziej dogodny dla siebie termin.
Każdy świętuje tak, jak chce
W Dniu Sąsiada nie obowiązuje jeden model spotkania – każde sąsiedztwo może świętować tak, jak chce – np. podczas wspólnego śniadania na skwerku między blokami, organizując sąsiedzką wyprzedaż garażową czy na potańcówce. Pretekstem do spotkania może być też wspólne zadbanie o zieleń – posadzenie nowych kwiatów czy stworzenie ogródka społecznościowego.
Warto pamiętać, że miarą sukcesu Dnia Sąsiada nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.
Na ogólnowarszawskiej stronie Dnia Sąsiada znajduje się mapka sąsiedzkich wydarzeń. Można na niej sprawdzić czy w naszej okolicy ktoś już zaplanował Dzień Sąsiada. Korzystając z formularza zgłoszeniowego można także dodać swoje wydarzenie lub chęć jego zorganizowania z prośbą o wsparcie.
Po_znajmy nowe sąsiadki i sąsiadów
W Warszawie mamy obecnie ok. 300 tys. nowych sąsiadek i sąsiadów. To osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, i którym wszyscy ostatnio pomagamy. Ale to też ludzie ze swoimi pasjami, umiejętnościami, którzy potrzebują zwykłego kontaktu międzyludzkiego. Dzień Sąsiada to możliwość spotkania się czy poznania w niezobowiązującej atmosferze – np. wspólnego gotowania, uprawiania sportu, zabawy.
Ważne, byśmy w naszych nowych sąsiadkach i sąsiadach widzieli nie tylko osoby potrzebujące naszej pomocy, uwagi, ale i ludzi, z którymi możemy po prostu porozmawiać o codziennych sprawach, od których możemy się czegoś nauczyć.
Lokalna współpraca
Wielki potencjał przy Dniu Sąsiada mają lokalne organizacje pozarządowe, partnerstwa lokalne, Miejsca Aktywności Lokalnej, a także dzielnicowe instytucje takie jak domy kultury czy biblioteki. Dzięki codziennemu działaniu na rzecz i we współpracy z sąsiadami, wiedzą gdzie, z kim i jak zorganizować spotkanie, na które sąsiedzi będą chcieli przyjść.
Jest wsparcie
Podobnie jak w zeszłym roku, mieszkańców i mieszkanki w obchodach Dnia Sąsiada wspiera Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu.
– Powiedzcie nam, czy organizujecie coś w swojej okolicy i na jakim etapie przygotowań jesteście. Dajcie nam znać, czy i jakiego wsparcia potrzebujecie w organizacji waszego wydarzenia. Podpowiemy wam, gdzie szukać rozwiązań – apeluje do mieszkanek i mieszkańców Martyna Klejnowska-Cziszewska koordynatorka akcji z ramienia Grupy w Działaniu.
Wśród oferowanego przez Grupę w Działaniu wsparcia znajdują się m.in. warsztaty tematyczne (np. spotkanie o tym jak zorganizować ekologiczny Dzień Sąsiada) oraz wsparcie indywidualne dla początkujących. Zgłaszać mogą się grupy sąsiedzkie. Wypełniając formularz zgłoszeniowy można dać znać organizatorom jakiego wsparcia jeszcze nam potrzeba w organizacji osiedlowego, sąsiedzkiego spotkania. Na stronie warszawskich obchodów Dnia Sąsiada dostępny jest także szeroki katalog podpowiedzi, inspiracji i gotowych materiały do pobrania.
W kilku dzielnicach dostępne są także minigranty, które wykorzystać można na zorganizowanie sąsiedzkiego spotkania. To wsparcie organizacyjne i finansowe (nawet do 5 tysięcy złotych) dla inicjatyw sąsiedzkich mieszkańców. Do 22 maja zgłaszać można pomysły na działania na Bielanach, Ursynowie, Żoliborzu oraz w Wesołej i Rembertowie, a do 20 maja zaproponować projekt dla Starej Pragi, Nowej Pragi oraz Kamionka.
Pożycz, nie kupuj
W organizacji Dnia Sąsiada pomocne będą także sprzęty, które za darmo można wypożyczać w ramach portalu internetowego Spółdzielnia Kultury. Dzięki wyszukiwarce znaleźć można tu potrzebne przedmioty, przestrzenie czy sprzęty w interesującej nas dzielnicy – np. maszynę do robienia popcornu, akcesoria cyrkowe czy megafon. Udostępniają je głównie warszawskie instytucje, urzędy i organizacje pozarządowe.
Dzień Sąsiada 2022 w Warszawie
Dowiedz się więcej:
Strona akcji: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/dzien-sasiada-2022
Wydarzenie w mediach społecznościowych: Wydarzenie na Facebooku
Zgłoszenie wydarzenia do ogólnowarszawskiej mapki: Formularz
Źródło: Urząd m.st. Warszawy