27 listopada 2016 r. będziemy obchodzić Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji rozmawiamy z Alicją Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierani Organizacji Pozarządowych, członkinią zarządu Sieci SPLOT, jedną z inicjatorek Święta.
Rafał Kowalski, wiadomosci.ngo.pl: – Kto był pomysłodawcą DNIA i czemu ma służyć to Święto?
Dzięki tym projektom Sieć SPLOT uzyskała niezwykłą okazję do kontaktów z przedstawicielami rad każdego szczebla. Było to duże wyzwanie i bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ nigdy dotąd nie realizowaliśmy tak intensywnego i zogniskowanego wsparcia dla wszystkich RDPP. Czas przygotowań do startu w konkursie był okazją do zidentyfikowania potrzeb członków RDPP, a także do zaktualizowania bazy rad w całym kraju.
Zatem to Sieć SPLOT była inicjatorem Święta. Po długich dyskusjach padło na 27 listopada, bo jest to data (27 listopada 2003 r.) rozpoczęcia pierwszej kadencji Rady Działalności Pożytku Publicznego przy ówczesnym Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Ilu przedstawicieli rad pojawia się na forum organizowanym z okazji Święta? Która strona dominuje?
Co ważnego wydarzyło się od poprzedniego (pierwszego) DNIA? Wtedy Święto było organizowanie niedługo po zamknięcie projektu "SPLOT rad dla RAD". Była możliwość zaprezentowania dorobku projektu (m.in. standardów). Co będzie treścią Święta w tym roku?
Spotkanie obyło się już po zakończeniu realizacji projektów, było ono odpowiedzią na potrzeby rad – potrzeby związane z możliwością kontaktu z innymi radami, wymianą doświadczeń. Być może brzmi to banalnie, jednak taka możliwość porozmawiania, wymiany informacji jest bardzo ważna i pokazuje, że przed wieloma radami stoją podobne wyzwania, że przedstawiciele rad mają podobne trudności i to czasem wzmacnia i pomaga.
Podczas święta zaplanowane jest powołanie Konwentu Wojewódzkich Rad Pożytku Publicznego. Czemu ma służyć konwent?
Pierwsze, robocze spotkanie dotyczące Konwentu odbyło się 24 marca 2016 roku w Warszawie. Spotkanie zostało zainicjowane przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób, byli przedstawiciele czternastu wojewódzkich rad. To, co było przedmiotem naszych dyskusji, to kształt Konwentu, jego zadania i cele. Zakończyliśmy to spotkanie ze wspólną myślą, że Konwent WRDPP ma być płaszczyzną współpracy, wymiany informacji i doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach będących sferą zainteresowania Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego. Później, obiegowo pracowaliśmy nad regulaminem Konwentu, który już nabrał ostatecznego kształtu.
Konwent WRDPP jest dobrowolnym porozumieniem Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego i nie posiada osobowości prawnej. A do jego zadań będzie należeć m.in.: wzmocnienie współpracy pomiędzy WRDPP, podniesienie ich roli i wzmocnienie jakości pracy WRDPP, czy „patronowanie” i wsparcie organizacji corocznego Ogólnopolskiego Święta Rad Działalności Pożytku Publicznego – 27 listopada.
Czy podobne konwenty mają sens na niższych szczeblach (np. powiaty z jednego województwa)?
Teraz wyzwaniem jest to, aby powołany Konwent realizował swoje cele i zadania, i nie pozostał tylko porozumieniem na papierze. Konwent WRDPP będzie również współpracował z Radą ogólnopolską przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ale sposób tej współpracy i jej cele są jeszcze przed nami. Rada ogólnopolska objęła patronatem realizowane przez nas projekty i to był już początek współpracy.
W 2015 r. nastąpiła nowelizacja ustawy o pożytku – m.in. artykułów dotyczących rad. Czego zabrakło w nowelizacji? Czy SPLOT postulował coś więcej?
Część z naszych rekomendacji znalazło odzwierciedlenie w nowelizacji i to jest niewątpliwie duży sukces. Do tej pory rady prowadzą dyskusję i jest dla nich kwestią sporną, czy powinny być reprezentacją sektora czy tylko ciałem doradczym. To pytanie towarzyszy nam od początku pracy z radami.
Czy mamy jakieś nowe dane dotyczące liczby rad (ostatnie z 2014 r. podawały liczbę kilkuset rad)? Jaki jest charakter rad – ich rola i miejsce? Czy to się zmienia?
Na ile są to ciała doradcze, a na ile jest to reprezentacja sektora? – wspomniałam już o tym, że jest to w dalszym ciągu trudne pytanie. Rady to ciała opiniodawczo-doradcze. Niewątpliwie jednak wiele rad czuje się reprezentacją sektora. Z pewnością działania podjęte w projekcie i te poza nim – jak choćby ustanowienie DNIA RDPP – przyczyniło się do zwiększenia w III sektorze wiedzy o radach. Jednak w dalszym ciągu jest dużo pracy. Są środowiska, gdzie działają rady, ale poza członkami rad i kilkoma organizacjami reszta sektora nie wie o ich istnieniu, nie mówiąc już o tym, jakie są ich zadania i kompetencje. Zdarza się, że jest to wynik braku działań promocyjnych i informacyjnych samych rad.
W projekcie SPLOT wypracowano Standardy. Jaki jest ich charakter?
Czy planowane są jakieś nowe działania skierowane do rad?
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Na ile rady działaności pożytku publicznego to ciała doradcze, a na ile jest to reprezentacja sektora? – to w dalszym ciągu trudne pytanie.
Źródło: inf. własna ngo.pl