Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Wszystkiego dobrego dla Warszawskiej Rady Pożytku!
27 listopada obchodzimy Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa nieprzerwanie od 11 lat. Życząc członkom i członkiniom Rady niestającej motywacji do dbania o rozwój współpracy między organizacjami a samorządem, przypominamy, jaka jest rola Rady w Warszawie i czym się zajmuje.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP) to ciało doradcze, które pełni funkcję opiniodawczą i konsultacyjną. Jej główne zadanie to wspierać współpracę między Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi. Zajmuje się sprawami bezpośrednio dotyczącymi działań organizacji pozarządowych w Warszawie.
WRDPP działa przede wszystkim na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 41 e). Powstała w październiku 2011 roku. Została powołana zarządzeniem przez ówczesną Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz na podstawie uchwały Rady Miasta st. Warszawy. Uchwałę natomiast podjęto na wniosek stołecznych organizacji pozarządowych.
Czym zajmuje się Rada?
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie tylko daje podstawy do powołania lokalnej rady pożytku, ale także określa jej zadania:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa stanowionych w Warszawie, dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
W kadencji 2020-2023 WRDPP do tej pory zajmowała się m.in. taki sprawami:
- Co roku, przed uchwaleniem budżetu Miasta, zapoznaje się z propozycjami dotyczącymi budżetów biur i dzielnic na zadania realizowane przez organizacje społeczne w kolejnym roku budżetowym. Starała się włączać organizacje w prace nad budżetami na poziomie biur i dzielnic poprzez komisje dialogu społecznego.
- Opiniowała przesunięcia w budżetach dotacyjnych w poszczególnych biurach i dzielnicach.
- Pozytywnie zaopiniowała m.in. Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2025 roku, Politykę różnorodności społecznej, Program ochrony środowiska na lata 2021-2024, Politykę młodzieżową, Strategię rozwiązywania problemów społecznych 2030, Program wspierania rodziny w m.st. Warszawie na lata 2022-2024.
- Wielokrotnie podejmowała zagadnienia związane z gospodarką odpadami i stawkami opłat za wywóz śmieci.
- Dyskutowała o wymogach, jakie będą musiały spełniać organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Wydała rekomendacje dla Praskiego Centrum RE-START na Pradze Północ.
- Monitorowała realizację Strategii Warszawa2030 i prace nad poszczególnymi programami wykonawczymi i politykami.
- Zajęła krytyczne stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w ustawie Prawo oświatowe oraz apelowała do Prezydenta RP o zawetowanie nowelizacji tej ustawy.
- Podejmowała dyskusję na temat pomocy świadczonej przez organizacje pozarządowe oraz Miasto (i współpracy w tym zakresie) dla uchodźców i uchodźczyń docierających do Warszawy z objętej wojną Ukrainy.
Kto pracuje w Radzie?
W skład WRDPP wchodzą 24 osoby, w tym 9 przedstawicieli lub/i przedstawicielek Prezydenta m.st. Warszawy, 3 przedstawicieli lub/i przedstawicielki Rady m.st. Warszawy wyznaczeni spośród jej członków i członkiń oraz 12 przedstawicieli i/lub przedstawicielek organizacji pozarządowych.
Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych są wybierani przez środowisko pozarządowe.
Kandydatów i kandydatki do WRDPP zgłaszają branżowe komisje dialogu społecznego. Każda komisja może zgłosić jedną osobę. Następnie każda organizacja pozarządowa działająca w Warszawie może wziąć udział w głosowaniu na wybranego kandydata lub wybraną kandydatkę. Prawo głosu mają organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na terenie Warszawy. Głosy oddawane są poprzez specjalnie przygotowany formularz. Każda organizacja może zagłosować tylko raz (zgodnie z zasadą "jedna organizacja = jeden KRS"). Podczas głosowania można wskazać nie więcej niż 12 kandydatur (to także jest warunkiem ważności głosu danej organizacji).
Kadencja Rady trwa 3 lata. Radzie przewodniczy Przewodniczący lub Przewodniczą wskazywany lub wskazywana przez Prezydenta m.st. Warszawy. Wiceprzewodniczącego lub wiceprzewodniczącą wskazują przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Rada działa w oparciu o ustalany przez siebie regulamin. Rada spotyka się zazwyczaj raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych (od czasów pandemii covid - posiedzenia Rady mogą odbywać się zdalnie). Wtedy np. odbywają się głosowania wymagające quorum. Rada pracuje także poza posiedzeniami: w specjalnie powoływanych zespołach roboczych i/lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Informacje o planowanych posiedzeniach aktualnej Rady i sprawozdania z posiedzeń (także Rad poprzednich kadencji) można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy: zakładka NGO i Aktywni Mieszkańcy - NGO - Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Relacje z posiedzeń Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego publikowane są także w serwisie warszawa.ngo.pl: WRP. Warszawska Rada Pożytku
Porozmawiajmy o wyborach do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
29 listopada 2022 r. w Hotelu Gromada odbędzie się Forum Komisji Dialogu Społecznego. Po prawie dwóch latach organizowania spotkań online Forum wraca do spotkań bezpośrednich. Poświęcone będzie trybowi wyborów przedstawicieli i przedstawicielek sektora pozarządowego do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w 2023 roku.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa od 2011 r. Obecna, V kadencja, Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zakończy się w połowie 2023 r. Teraz jest więc czas na zastanowienie się jak, jako organizacje pozarządowe, chcemy aby wyglądały wybory naszych przedstawicieli do Rady. W jakim stopniu sprawdził się dotychczasowy system wyborów, czy chcemy wprowadzić jakieś zmiany?
Zgłoś się (jeszcze dzisiaj, 25 listopada 2022 r. są przyjmowane zgłoszenia) i przyjdź na spotkanie!
Forum Komisji Dialogu Społecznego o wyborach do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23