22 maja 2010 r. harcerze obchodzili dzień Praw Zwierząt. Z tej okazji odbyły się zajęcia, które zorganizowała komendant Hufca Barbara Panek-Strzałkowska z harcerzami. Zajęcia prowadzone przez Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej w Mrągowie w ramach projektu Hufca „Od kropli wody do konia”.
W zajęciach wzięli udział młodzi harcerze w wieku 4 – 9 lat, którzy zapoznali się z datą 22 maja 2010 r. – Dniem Praw Zwierząt, przygotowali plakat, w którym zachęcali do uczestnictwa w tym dniu mieszkańców Mrągowa. Poznali zapisy ustawy o ochronie zwierząt, którą na zajęciach omawiano pracując w grupach nad zasadami obowiązującymi każdego właściciela zwierzaka w domu, gospodarstwie, ułożono plakat zachęcający do adopcji zwierząt bezdomnych oraz program pomocy dla lokalnego schroniska. Zajęciom teoretycznym i warsztatowym towarzyszyły piosenki i zabawy harcerskie związane ze zwierzętami.
Następne spotkanie harcerzy w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Głogno planowane jest na 19 czerwca. Dzieci poznają wtedy z bliska zwierzęta gospodarskie.
Ważne jest to, aby w młodych ludziach powstała świadomość ochrony i potrzeb zwierząt, a także ich praw do normalnego życia i egzystencji. Zdaniem Stowarzyszenia SEEiK działanie Hufca im J. Korczaka w Mrągowie zasługuje na wielkie uznanie, zwłaszcza, że organizacje społeczne zajmujące się zwierzętami i ochroną przyrody na terenie powiatu mrągowskiego nie organizowały tego typu działań. Kolejnym plusem jest to, że nie jest to działanie jednorazowe, ale cały cykl działań zmierzających do zapoznania dzieci ze zwierzętami i ich prawami.
Oto wnioski, które pozostały po zajęciach z dziećmi. Mogą one również przydać się młodzieży i dorosłym.
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak rozpoczyna się ustwa z dn. 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Z 1997 r., Nr 111, poz. 724.).
Zwierzę, które jest źle traktowane przez właściciela, zgodnie z ustawą może zostać jemu odebrane na podstawie decyzji wójta (burmistrza) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia i przekazane do schroniska lub do osoby, która zapewni mu należytą opiekę. Decyzja taka podejmowana jest na wniosek Policji, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której celem działania jest ochrona zwierząt.
Przekazanie odebranego właścicielowi zwierzęcia następuje za zgodą podmiotu, któremu zwierzę ma być przekazane.
W przypadku niecierpiącym zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu, policjant, a także upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej może odebrać właścicielowi zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza), celem podjęcia przez ten organ decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.
Co najważniejsze kosztami obciąża się właściciela, mogą to być koszty transportu, utrzymania, leczenia. Zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd nie orzeknie przepadku zwierzęcia albo postępowanie karne zostanie umorzone.
Problematyka praw zwierząt powinna znaleźć się w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zarządy województwa powinny przygotować i zainicjować program upowszechniania znajomości przepisów ustawy wśród rolników przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.
Wszystkie osoby, które trzymają w domu zwierzęta powinni im zapewnić godne warunki życia.
Do obowiązków samorządu należy zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom. Jest to zadanie własne gmin. Obowiązkiem gmin jest również przyjęcie w drodze uchwały programu zapobiegania bezdomności zwierząt. Ważny zapis ustawy stanowi punkt mówiący o zakazie organizowania walk z udziałem byków, psów i kogutów (art. 16 ustawy).
Marcin Łupkowski
Stowarzyszenie SEEiK
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK